Yavru Vatan Kıbrıs Tarihi - Salamis Harabeleri

Yavru Vatan Kıbrıs Tarihi

Akdeniz’e kurulu bir ada devleti olan Kuzey Kıbrıs tabi ki bir Akdeniz adası olması sebebiyle özellikle yaz tatillerinin en çok tercih edilen rotalarından biri. Ancak Kıbrıs sadece bir tatil rotası olmakla kalmıyor aynı zaman da önemli bir gezi destinasyonu. Akdeniz’in en güzel ve büyük adaları arasında yer alan Kıbrıs binlerce yıl boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve tüm bu medeniyetler adanın dört bir yanında mimari eserler yapmışlar. Bugün Kıbrıs’ın tatil konusunda olduğu kadar Kıbrıs Tarihi kültür turizmi konusunda da tercih edilen destinasyonlardan biri olmasında bu tarihi eserlerin önemli rolü var.

Lefkoşa Surlariçi

Şu an dünyada bulunan bölünmüş son başkent olan Lefkoşa’nın tarihi yerleşim yeri surlarla çevrelenmiş. Lefkoşa Surlariçi’nde Kıbrıs’ın en etkileyici tarihi binaları da yer alıyor.

Lefkoşa Büyükhan

Leşfkoşa’da bulunan Büyükhan bir Osmanlı dönemi eseri ve hem mimarisiyle hem de içinde bulunan kahveler, dükkânlar ile Kıbrıs’ın en fazla ziyaret edilen tarihi yerlerinden biri durumunda.

Yavru Vatan Kıbrıs Tarihi

Mağusa Lala Mustafa Paşa Camii

Kıbrıs tatil ve gezilerinin uğrak noktalarından biri olan Lala Mustafa Paşa Camii Mağusa’da yer alıyor. İlk yapıldığında katedral olan bina sonradan camiye çevrilmiş.  Kıbrıs’ın en görkemli binalarından olan Lala Mustafa Paşa Camsi’nin yanında bulunan ağacın da adanın en yaşlı ağacı olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Mağusa St. Barnabas Manastırı

Adaya Hıristiyanlığı yaymak üzere gene St. Barnabas adına 477 senesinde inşa edilen St. Barnabas Manastırı hem mimari güzelliği ile hem de içinde sergilenen eserler sebebiyle Kıbrıs tarihi yerler içinde muhakkak görülmesi gereken bir nokta.

Mağusa Salamis Harabeleri

Adanın ev sahipliği yaptığı önemli ören yerlerinden biri olan Salamis Harabeleri de Kıbrıs’a gidilince kesinlikle ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerden.

Yavru Vatan Kıbrıs Tarihi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir