Salamis Antik Kenti ve Bilinmeyenler - Salamis Harabeleri

Salamis Antik Kenti ve Bilinmeyenler

Kıbrıs’ın stratejik ve tarihi yönden ne denli önemli ve güçlü olduğunu bile bilir. Yüzyıllar boyunca birçok milletin uğrunda savaşlar yapıp paylaşamadığı Kıbrıs bugünkü haliyle de bu konuda ne kadar haklı olduğumuzu doğruluyor. Kuzey Kıbrıs Türk ve Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti olmak üzere bir sınırla ikiye bölünen ülkenin Kuzey Kıbrıs bölümüne Türk vatandaşları vize ve pasaport göstermeksizin kolayca giriş yapabiliyor. Kıbrıs hem tarihiyle hem de doğasıyla büyüleyici bir ülke. Tatil için hem uzaklaşmak hem de alışkanlıklarından da kopmamak isteyenler uçaklı Kıbrıs paketleri le Kıbrıs otellerini tercih edebilir. Tarihler boyunca birçok ülkenin egemenlik sürdüğü Kıbrıs’ta tarihi yerler ve tarihi eserler azımsanamayacak kadar fazladır. Dünyanın farklı yerlerinden binlerce turist her sene Kıbrıs’a akın etmektedir. Kıbrıs turlarıyla Kıbrıs’ta görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de Salamis Harabeleri’dir. İşte Salamis Antik Kenti ve Bilinmeyenler.

Gazimağusa’ya 6 km uzaklıkta olan Salamis, Magosa’nın kuzeyinde yer almaktadır. Kıbrıs turlarıyla Kuzey Kıbrıs’ın en önemli tarihi noktalarından biri olan Salamis Antik Kenti görmeden buradan ayrılmayın. Salamis Antik Kenti ilk kurulduğu dönemde Aka kolonisi olarak ortaya çıksa da sonrasında Yunanistan’daki Salamis adasının kralı Telamon’un oğlu Tekfos kenti kuran efsane olarak anılmaya başlanmıştır.

Özellikle de Roma Döneminde en parlak dönemini yaşayan kentte bugün göreceğiniz kalıntıların çoğu da Roma dönemine aittir. Roma idaresinde şehrin halk meclisi, senato ve ihtiyar meclisi bulunuyor. M.S. 76-77 yıllarındaki depremler ve M.S 116 yılındaki Yahudi isyanları nedeniyle şehir zaman içinde tahrip olur. Bunun ardından Antakya vilayetine bağlanan Salamis limanı da Suriye gemilerince ilk uğrak liman olduğundan şehirde bir ferahlama olur. M.S. 232 ve 342 yıllarında gerçekleşen depremler şehre yine büyük zararlar verir. Bundan sonra da Bizans İmparatoru Konstantinus şehir küçük bir planda inşa ettirir ve buraya Konstantinus adı verilir. Konstantinus o dönem Kıbrıs’ın baş şehri olan Baf’ın yerini alır ancak M.S. 647 yılında Arap akınları ve sarsıntıları nedeniyle halk bugünkü Mağusa şehrine göç eder.

Kıbrıs uçaklı paketleri ile Kıbrıs’a gitmek ve Kıbrıs’ın birbirinden değerli tarih yerlerini gezmek için hem konaklama hem de ulaşımınızı sağlayın. Kıbrıs’ın zengin tarihinde kaybolun.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir