Meze ve Kebap Lezzetinin Adresi Karmi Köyü - Kıbrıs Karmi Köyü

Meze ve Kebap Lezzetinin Adresi Karmi Köyü

Meze ve Kebap Lezzetinin Adresi Karmi Köyü bir Akdeniz Köyüdür. Peki bir Akdeniz Köyü’nde nasıl kebap yenir diye kendi kendinize soruyorsanız, Karmi köyü bütün bu ezberleri ortadan kaldırıyor. Kendine has şeftali kebabı başta olmak üzere tavuk, ciğer, pirzola ve köfte, Kıbrıslı aşçıların elinde yeniden yorumlanıyor ve bütün ezberleri bozuyor. Dünyanın son zamanlarda rotasını çevirdiği ve alternatif tatil durakları arasında hem yerli hem de yabancı turistler için çoktan yerini alan Kıbrıs otelleri doluluk oranı en yüksek lokasyonlardan biri.

Birbirinden güzel doğası, denizi, dağı ve kumsalları bir arada bulunduran yerleşim yerleri ile birlikte yeni evlenenler, çocuklu aileler, gençler ve yalnız tatil yapmak ve yeni yerler keşfetmek isteyen kişiler için bakir rotaların yer aldığı bir cennet konumunda. Burada şans eseri ya da bilerek bulabileceğiniz pek çok güzel koy ve köy bulunuyor. Bu köylerden biri de Karmi Köyü. Bir zamanlar Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı bu köyde, Bizans dönemine ait pek çok eser sizleri bekliyor. Meryem Ana Kilisesi,  Aziz Hilarion Kilisesi ve dağ patika yolu sizleri kültürel bakımından çok özel bir yolculuğa çıkarıyor. En özel nokta ise Karmi mutfağı. Aradığınız muhteşem lezzetleri bir arada bulabileceğiniz bu şirin lezzet durağında karar vermekte zorlanacaksınız.

Zeytinyağı Mucizesi

Kıbrıs turları içerisinde mutlaka Akdeniz mutfağının en güzel örneklerini tadacağınız mutfak ziyaretleri yer alır. Bu tur programları arasında yer almasa da sizler mutlaka Girne’ye 20 km uzaklıktaki bu köye gitmelisiniz. Dağ yolunun sonunda sizleri karşılayacak olan bir Akdeniz restoranına giriş yaparak buradan zeytinyağı ile yapılmış olan kebapları, mezeleri, salataları ve özel turşuları bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra Beşparmak dağlarının kenarında otlanan  koyunların ve ineklerin etlerini ve sütlerini de doğrudan masanızda görerek tazeliğin tadını çıkarabilirsiniz.

Doğal ve lezzetli besinleri yine en doğal ortamda almak istiyorsanız Karmi tam size göre. Uçaklı Kıbrıs turları içerisinde de yer almaya başlayan bu küçük ve sevimli köy, yakın zamanda tam bir turizm rotası olacak. Bu da sizlere yeni bir keşif daha sunuyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir