Meşhur Kıbrıs Lezzetleri - Meşhur Şeftali Kebabı

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Kıbrıs mutfağı dünyanın sayılı mutfaklarından biri, farklı kültürlerden esintiler taşıyan ve Akdeniz havası da taşıyan Kıbrıs yemekleri adanın popülerliğinde önemli rol oynuyor.  Leziz yerel yiyecekleri ile gastronomi turizmi konusunda da adından bahsettiren Kıbrıs yemek yemeyi sevenler için gerçek bir cennet.  Hatta birçok kişinin tatil için Kıbrıs’ı tercih etmesinde Kıbrıs yemeklerinin etkili olduğunu söylemek pek de yanlış olmaz. İşte karşınızda meşhur Kıbrıs lezzetleri

Kıbrıs köftesi

Kıyma, kaşar, patates, havuç ile yapılan Kıbrıs köftesi, köfte severlerin aklını başından alacak denli lezzetli bir köfte. Kıbrıs tatil ve gezilerinde atlanmaması gereken bir lezzet olan Kıbrıs köftesini denemeyi unutmayın diyoruz.

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Kollandro salatası

Ülkemizde pek bilinmeyen baharlı bir ot olan kollandro ile yapılan salataya domates, biber, salatalık ve soğan ile yapılıyor. Salatasız olmaz diyenlerin kaçırmaması gereken bir lezzet.

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Patlıcan macunu

Kıbrıs macunları ile ünlü ve patlıcan macunu da adanın en özel tatlarından biri. Patlıcanı tatlı olarak hayal etmek zor olabilir ama emin olun patlıcan macununu çok seveceksiniz.

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Ceviz reçeli

Kuzey Kıbrıslılar reçel yapımı konusunda oldukça iddialılar ve adanın en meşhur reçellerinden biri de ceviz reçeli. Bu özel Kıbrıs lezzetini tadanların çoğu tatmakla kalmayıp evlerinde de yemek için kavanozlarla alıyorlar.

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri Deyince; Şeftali kebabı

Adı Kıbrıs ile özdeşleşmiş en önemli yemek tabi ki şeftali kebabı. Şeftali adı sizi yanıltmasın zira bu kebap koyun ya da keçi etinden yapılıyor, yani içinde şeftali bulunmuyor. Kıbrıs’a gidip de şeftali kebabını tatmadan dönmek kesinlikle çok büyük bir hata olur. Özellikle Kıbrıs’ın en ünlü restoranı olan Eziç’te bu güzel lezzetin tadı bir başka olur.

Bunlar elbette Kuzey Kıbrıs mutfağının ev sahipliği yaptığı meşhur yöresel tatlardan sadece bir kaçı, çok daha fazlası Kıbrıs seyahatinde sizi bekliyor.

Meşhur Kıbrıs Lezzetleri

Şeftali Kebabı – Eziç Restaurants Kıbrıs

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir