Magusa’da Uğramanız Gereken 5 Muhteşem Mekan

Bu yazımızda size Kıbrıs’ın tarih kokan şehri Magusa’da Uğramanız Gereken 5 Muhteşem Mekan ‘dan bahsedeceğiz. Kıbrıs’ın liman şehirlerden biri olan Magusa’da tarihe tanıklık edebileceğiniz birbirinden muhteşem ve görkemli mekânlar vardır. Magusa kentine ister Kıbrıs turlarından biriyle gidin, isterseniz de arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte gidin, Akdeniz’in en gelişmiş ve en güçlü olan bu liman kentini görmeden Kıbrıs’tan dönmeyin. Tarihe yakından şahit olacağınız bu mekânları gördükten sonra yorgunluğunuzu atmak için konaklamanızı uygun fiyatlı Kıbrıs otellerinden birinde yapabilirsiniz.

Tarihî Güzellikteki 5 Muhteşem Mekân Nelerdir?

Magusa’da gezip görebileceğiniz 5’ten fazla tarihi yer vardır ancak içlerinden en güzel olan 5 tanesine aşağıda yer verilecektir. Dileyenler bu mekânlar dışında da vakitleri kalırsa Magusa’nın diğer mekânlarını da gezebilirler.

  1. Namık Kemal Zindanı ve Müzesi: Edebiyatımızın önemli yazarlarından biri olan Namık Kemal, ‘Vatan Yahut Silistre’ oyununu yazdığından dolayı tam 38 ay boyunca bu zindanda tutulmuştur. Eserini yazdığı için Magusa’ya sürülen Namık Kemal’in kaldığı bu zindanın hemen yanında ise kendi adı verilen bir müze bulunmaktadır.
  2. Salamis Antik Kenti: Tarihi Bronz Çağı’na kadar uzanan bu antik kent, milattan önce 11.yüzyılda kurulmuştur. Kurucusunun Tefkros olduğuna inanılmaktadır. Kendinizi yüzyıllar öncesine götürebileceğiniz bu tarihi mekânı öğleden önce gezmenizde fayda var. Zira sığınabileceğiniz gölgelik bir yer olmadığından güneş sizi oldukça yakabilir.
  3. Venedik Kalesi: Lüzinyalılar tarafından kraliyet sarayı olarak kullanılmak üzere inşa edilen bu kalenin tarihi 13.yüzyıla kadar dayanmaktadır.
  4. Othello Kulesi:yüzyılda Lüzinya halkı tarafından inşa edilen bu kulenin yapılış amacı limanı savunmaktır. Othello Kulesi’nin deniz ve kara kapısı olarak iki kapısı bulunmaktadır ve biri denize, diğer kapı ise karaya açılmaktadır.
  5. Nicholas Katedrali: 1298-1312 yılları arasında yapılan bu katedral, Magusa liman kentinin en görkemli gotik yapılarından biridir. Osmanlılar, Kıbrıs’ı ele geçirdikten sonra 1571 yılında bu katedrale bir minare eklemişlerdir ve sonrasında ise cami olarak kulanmaya başlamışlardır. İbadete halen açıktır.

Kıbrıs’a yolu düşenlerin veya yakın bir zamanda uçaklı Kıbrıs paketlerinden birini tercih ederek ya da kendi imkânlarıyla Kıbrıs’a gidecek olanlar mutlaka yukarıda yer alan tarihi yerleri gezip görmeliler ve tarihe tanıklık etmeliler.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir