Kaya Artemis Resort & Casino - Plaj ve İskele

Magusa Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İşte Magusa Şehri Hakkında Bilinmesi Gerekenler; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda yer alan şehirlerden biri olan Magusa, ülkenin tek derin su limanına sahip olan şehridir. Ayrıca Akdeniz’in en gelişmiş limanları arasında yer almaktadır. Magusa’ya gezi veya iş seyahati için gittiğinizde uygun fiyatlarla Kıbrıs otellerinde konaklama şansınız olmaktadır.

Magusa şehri, diğer Kıbrıs şehirlerine göre daha az gelişmişliğe sahiptir ancak hem Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin burada olması, hem de harika altın kumsallarının bulunması bu şehrin bilinirliğini arttırmaktadır. Magusa liman kentinin ekonomik kaynakları arasında inşaat, endüstriyel üretim, eğitim ve turizm yer almaktadır. Ayrıca şehirde her yıl Temmuz aylarında Uluslararası Magusa Kültür Sanat ve Turizm festivali düzenlenmektedir.

Magusa’da Gezilecek ve Görülecek Yerler Neresidir?

Magusa’ya gittiğinizde gezmeniz ve görmeniz gereken birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapıları ve mekânları gezerek hem tarihi öğreneceksiniz, hem de geçmiş tarihe yakından tanık olma şansına sahip olacaksınız. Ayrıca tarihi yapılara dokunarak da geçmişin tarihi ve gizemli büyüsünü içinize hissedebilirsiniz. Kıbrıs turlarıyla giderek de bu mekânları gezebilirsiniz.

Magusa liman kentinde gezilecek yerler arasında şu mekânlar bulunmaktadır:

  • Salamis Antik Kenti
  • Aziz Nicholas Katedrali (Lala Mustafa Paşa Camisi)
  • Barnabas Manastırı
  • Othello Kalesi
  • Venedik Kalesi
  • Famagusta Walled City
  • Dipkarpaz Mili Parkı – Karpaz National Park Wild Donkey Protection Arena

Magusa’ya Nasıl Gidilir?

Magusa liman kentinde henüz uluslar arası bir havaalanı olmadığından dolayı Türkiye’nin büyükşehirlerin havaalanlarından herhangi biriyle Ercan Havaalanına direk uçuş yapabilirsiniz. Ercan Havaalanı Lefkoşa’nın doğusunda bulunmaktadır. Ercan Havaalanı’na geldikten sonra buradan çeşitli araçlarla Magusa kentine geçebilirsiniz. Otomobil de kiralayarak şehre geçiş yapmanız mümkündür ancak bilmeyenler için hatırlatmakta fayda var ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde trafik soldan akmaktadır. Dolayısıyla özellikle kavşaklarda sürücülerin dikkatli olması gerekmektedir.

Deniz yoluyla da Magusa’ya ulaşmanız mümkündür. Alanya ile Girne limanları arasında genelde yazın feribot seferleri düzenlenmektedir. Alanya’dan feribotlara binerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Aracıyla ulaşmak isteyenler ise Mersin ve Taşucu’ndan Magusa’ya arabalı feribotları kullanabilmektedir. Uçaklı Kıbrıs paketlerinden biriyle de Magusa’yı görebilmeniz mümkündür.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir