Mağusada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler - Kapalı Maraş

Mağusa’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Kuzey Kıbrıs’ın popüler liman ve turistik kentlerinden biri olan Gazimağusa ya da kısaca Mağusa gece hayatı, plajları, mutfağı kadar ev sahipliği yaptığı birbirinden etkileyici gezilip görülecek yerleri ile de özel bir ilgiyi hak ediyor. Kentin dört bir yanında Lüzinyanlılar tarafından yapılmış muhteşem tarihi değerler bulunuyor ve bu sebeple kent Kıbrıs’ın en fazla ziyaretçi çeken noktalarından biri olmayı başarıyor. Mağusa Kıbrıs tatil planlarının vazgeçilmezi olduğu kadar gezi planlarının da yıldızı olmayı sonuna kadar hak ediyor. İşte Mağusa’da mutlaka görmeniz gereken yerler.

Mağusada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Mağusa Surları

Adanın dört bir yanında sayısız eserleri olan Lüzinyanlılar tarafından 1100’lü yıllarda inşa edilmiş olan Mağusa Surları kenti düşmanlardan korumuş. Bu surlar içinde yer alan tarihi binalar ile de turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekânların başında geliyor.

Mağusada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Namık Kemal Müzesi

Kıbrıs’a sürgün edilen Namık Kemal 38 ay süresince Mağusa’da kalmış. Ünlü şairin tutulduğu zindan, yaşadığı ev günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Ayrıca zindan ve evin yanında yer alan meydana da şairin ismi verilmiş.

Lala Mustafa Paşa Cami

Namık Kemal Meydanı’nda yer alan Lala Mustafa Paşa Camii 1328 yılında katedral olarak inşa edilmiş ve Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiş. Caminin yanında cümbez ağacının da en az cami kadar ilgi çektiğini ve yaklaşık 750 yaşında olduğunu da ekleyelim.

Mağusada Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Othello Kalesi

Kıbrıs gezilecek yerler listelerinde mutlaka bulunan Othello Kalesi Mağusa’nın en önemli tarihi yapılarından biri. Lüzinyanlılar tarafından inşa edilen kale mimarisi ile dikkat çekiyor. Mağusa Surları’nın içinde bulunan Othello Kalesi Mağusa’nın vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri.

Mağusa’da bunların yanı sıra daha birçok tarihi mekan yer alıyor. Şehri keşfe çıktığınızda sayısız heyecan verici mekanla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir