Lefkoşa'ya Nasıl Gidilir - Lefkoşa Belediyesi

Lefkoşa’ya Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ya da kısaca Kıbrıs özellikle Türkiye’de oldukça popüler bir tatil ve gezi destinasyonu durumunda. Adanın dört bir yanı hem doğal hem de tarihi güzellikler ile dolu ve bu da Kıbrıs’ın popüler bir gezi destinasyonu olmasını sağlıyor. Ayrıca casinolar da Kıbrıs’a turist akını olmasında önemli bir rol oynuyor. Lefkoşa Kuzey Kıbrıs denilince akla gelen ilk şehirlerden biri, bu da gayet normal zira Lefkoşa Kıbrıs’ın başkenti.  Adanın orta kısmına kurulu olan Lefkoşa’nın denize kıyısı yok ancak bu kentin turistik açıdan popüler olmasını engellemiyor. Yıl boyunca da yaz aylarında da dünyanın dört bir yanından insanlar Lefkoşa’ya akın ediyor.

Lefkoşa’ya giderken pasaport gerekiyor mu?

Ülkemizde yavru vatan ismi ile de bilinen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk vatandaşlarına vize muafiyeti ayrıcalığı tanımış durumda. Yani Lefkoşa’ya giderken ne pasaport ne de vize almak gerekmiyor, Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı yeterli oluyor. Pasaport ile de gitmeyi tercih edebilirsiniz elbette.

Lefkoşa'ya Nasıl Gidilir

Havayolu ile ulaşım

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’ya ana ulaşım yolu havayolu. Ülkemizin birçok havalimanından Lefkoşa’nın 23 kilometre uzağında bulunan Ercan Havaalanı’na uçuşlar düzenleniyor. Başta Türk Hava Yolları olmak üzere farklı havayolu şirketlerince Ercan Havaalanı’na düzenlenen aktarmasız uçuşlarla Lefkoşa’ya kolayca ulaşabilirsiniz. Havaalanından Lefkoşa şehir merkezine toplu taşıma araçları ile ya da araç kiralayarak gidilebiliyor.

Denizyolu ile ulaşım

Kıbrıs’a ulaşım konusunda tercih edebileceğiniz diğer bir alternatif de denizyolu. Ancak yazımızın başında Lefkoşa’nın adanın orta kısmında olduğunu dolayısı ile denize kıyısı bulunmadığını belirtmiştik, yani Lefkoşa’ya direkt deniz yolu ile ulaşabilmek mümkün değil. Mersin Taşucu ya da Antalya Alanya Limanı’ndan kalkan feribotlar ile Girne’ye gidebilir ve buradan karayolu ile Lefkoşa’ya ulaşabilirsiniz.

Lefkoşa'ya Nasıl Gidilir

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir