Lefkoşaya Gitmeden Bilmeniz Gereken 5 Önemli Bilgi - Büyük Han

Lefkoşa’ya Gitmeden Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

Lefkoşa’ya Gitmeden Bilmeniz Gereken 5 Bilgi

İş için veya gezmek için Lefkoşa’ya gidiyorsanız, öncelikle şehir hakkında ya da genel olarak belirtmek gerekirse Kıbrıs ve Lefkoşa hakkında mutlaka önceden bilmeniz gereken bazı bilgiler bulunmaktadır. Lefkoşa’ya Gitmeden Bilmeniz Gereken 5 Bilgi yazımızı bu yüzden hazırladık. Şehirde herhangi bir uyum sorunu yaşamamak için önceden önleminizi aldığınız takdirde herhangi bir zorlukla veya güçlükle karşılaşmayacaksınız. Ayrıca Kıbrıs turlarıyla veya kendi aracıyla gidecek olanların da bu önemli bilgileri bilmesinde yarar var.

  1. Lefkoşa’ya gitmeden önce ülkede trafiğin sol şeritten aktığını unutmayın. Özellikle kendi aracıyla gidecek olan sürücüler bu konuda dikkatli oldukları takdirde ve araçlarını yavaş sürdükleri takdirde herhangi bir tehlikeyle karşılaşmayacak. Kıbrıs’ta trafik kazalarının çoğu genelde trafik kurallarına alışık olmayan sürücüler tarafından gerçekleştirilmektedir.
  2. Lefkoşa’da alkol ve sigara vergi muafiyetinden dolayı ucuz diye dilediğiniz kadar alkolü ve sigarayı Türkiye getirebileceğinizi düşünmeyin. Bu durumda sürekli problemler yaşanmasından dolayı alkol ve sigara konusunda bir limit belirlenmiştir. Buna göre Türkiye’ye en fazla 5 karton sigara ve 3 litre alkol getirebilirsiniz. Daha fazlasına müsaade edilmiyor.
  3. Kıbrıs otellerinden birinde konaklayacak olursanız gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda yarar var. Çünkü oteller yerli ve yabancı turistler dolayısıyla sürekli dolmaktadır.
  4. Kıbrıs’ta elektrik prizleri Türkiye’de olduğu gibi iki girişli değil, üç girişlidir. Aynı İngiltere’deki prizler gibi. Dolayısıyla elektrik veya şarj konusunda sıkıntı yaşamamak için yanınızda bir priz çeviriciyi mutlaka bulundurun.
  5. Resmi kurumlar Perşembe günleri hariç, hafta içi saat 15.30’a kadar çalışmaktadır. Perşembe günleri ise saat 17.00’a kadar çalışmaktadırlar.

Lefkoşa’da Hava Durumu Nasıldır?

Lefkoşa’ya gitmeden önce dikkat etmeniz gereken durumlardan biri de hava durumudur. Genelde Akdeniz ikliminin yaşandığı Kıbrıs’ta hava durumu bahar ve yaz aylarında ortalama sıcakların üstünde, kış aylarında ise 7-8 derecelerde olmaktadır. Eğer gezi için Lefkoşa’ya gitmeyi düşünüyorsanız Mayıs, Haziran ve Temmuz gibi sıcak aylarda gitmenizde yarar var.

Kıbrıs’a kendi aracınızla veya deniz yoluyla gidebileceğiniz gibi uçaklı Kıbrıs paketlerinden birini seçerek de gidebilirsiniz. Kendi bütçenize uygun paketlerden dilediğinizi seçerek Lefkoşa’ya gidebilmeniz mümkün olabilmektedir. Kıbrıs’ın bu güzel tarihi şehrini keşfetmek için acele edin.

 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir