Lefke'de Gezilecek Yerler - Vouni Sarayı

Lefke’de Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın Güzelyurt Körfezi’ne bakan sevimi kasabası Lefke Kıbrıs’a gidince es geçilmemesi gereken gezi destinasyonlarından biri olarak kabul ediliyor. Kasabada üniversite de bulunması kasabayı Kıbrıs’ın hareketli noktalarından biri haline getiriyor. Lefke her ne kadar küçük bir kasaba olsa da Lefke’de Gezilecek Yerler oldukça fazla bu da Lefke’yi Kıbrıs tatil planlarında gezilmesi gereken noktalar arasına katmaya yetiyor.

Soli Antik Kenti

Kıbrıs’ta nereyi gezmeli sorusunun en önemli yanıtlarından biri tabi ki Soli Antik Kenti ve bu antik kent Lefke sınırları içinde yer alıyor. Kıbrıs Adası’nda tarih boyunca kurulmuş en önemli kentlerden biri olan Soli Antik Kenti’nin tarihi milattan önce 700 yıllarına dek uzanıyor.  Arkeolojik eserler açısından çok zengin olan Soli Antik Kenti şüphesiz ki Lefke’de Gezilecek Yerler arasında en etkileyici tarihi mekan.

Lefke'de Gezilecek Yerler

Vouni Sarayı

5. yüzyılda denizden 270 metre yükseğe inşa edilmiş olan 137 odalı Vouni yani Vuni Sarayı milattan önce 380’de Soli halkınca yakılmış. Sarayda yapılan arkeolojik kazılarda Vouni Hazinesi ismi ile bilinen antik eşyalara ulaşılmış. Bu eşyalar arasında gümüş ve altın bilezikler, farklı kentlerin damgalarını taşıyan madeni paralar, gümüş kupalar bulunuyor. Tüm bu sebeplerle Vouni Sarayı da tabi ki Lefke’nin gezilecek yerleri arasına ismini yazdırmayı başarıyor.

Tarihi Osmanlı Konakları

Kıbrıs genelinde tarihi Osmanlı Konaklarının en yoğun bulunduğu yer Lefke. Kasabada 40 kadar tarihi Osmanlı konağı yer alıyor. Yasa ile koruma altına alınmış olan Lefke tarihi Osmanlı konaklarının yapım tarihleri ise 18. 19. ve 20. Yüzyıl. Bu konaklar tek başlarına dahi Lefke’ye gitmek için yeterli sebepler olarak görülüyor. Lefke gezisinde başka tarihi mekânlarla da karşılaşacağınızı söylemeden geçmeyelim.

Lefke'de Gezilecek Yerler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir