Kuzey Kıbrıs’a Birde Burdan Bakın!

Kuzey Kıbrıs’ın toplumsal hayatı gelenek ve görenekleri doğal ve tarihi güzellikleri kadar renkli ve güzeldir. Kuzey Kıbrıs’ta toplumsal dayanışma duygusu oldukça gelişmiştir. Kıbrıs, Türk toplumunun karakteristik özelliklerinden biri olan konuk ağırlama, Kuzey Kıbrıs kültüründe de yer almaktadır. Zaten Kuzey Kıbrıs ve Türk toplumunun yapıları birbirine çok benzemektedir. Kuzey Kıbrıs’ta misafirlerin en yaşlısı ve en kıdemlisi en saygın kişidir ve tüm toplumun değer verdiği şekilde ağırlanmaktadır. Bizde olduğu gibi Kuzey Kıbrıs kültüründe de kahve ikramı oldukça meşhurdur. Adada, konukseverlik ve ikram kültürel ve sosyal hayatın en belirgin özelliklerindendir. Ziyaretiniz esnasında ucuz fiyatlara Kıbrıs otellerinde konaklayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Yemek Kültürü

Yemek kültürü de oldukça kendine has lezzetler içerir Kuzey Kıbrıs’a Birde Burdan Bakın. Mandalina, limon gibi turunçgiller mevsiminde toplanarak şerbet yapılır ve yazın sıcak günlerinde balkonlarda veya evin bahçelerinde misafirlere ikram olarak takdim edilir. Kıbrıs’ın meşhur macunları da misafirlere ikram olarak verilir.  Dikkatli bir şekilde hazırlanmış birbirinden lezzetli macunların ikramı sunumu özel bir seronomi ile yapılmalıdır. Ceviz macunu, Kuzey Kıbrıs’ta en kıymetli ikram olarak bilinmektedir.

Şeftali kebabı, küp kebabı, fırın kebabı, köfte, et ve tavuk döner, mulihiya, bamya, herse, yalancı dolma, kolokas, hamur işleri, balık çeşitleri, ve özellikle yüzlerce çeşidi olan mezeler, Kıbrıs mutfağının oldukça zengin menüsünü oluşturmaktadır. Bu yemekleri yerinde tadabilmek için size uygun Kıbrıs turlarından biriyle adaya gidebilirsiniz.

Tatlılar, samsı, lokma, fırın katmeri, tel kadayıfı, şamişi, paluze, golifa sütlü börek yemek dışında ikram edildiği gibi yemeklerde de ikram edilmektedir.

Kuzey  Kıbrıs Sanatları

  • El Sanatları: Kıbrıs’ta büyükanneler, çocuklarına ve torunlarına çeşitli el maharetleri gerektiren işler öğretmektedirler. Lefkara bunlardan biridir. Lefkara köyünde yapıldığı için bu adı almıştır. Halkın zamanında kendi kullanımları için yaptıkları bu el işi ürünler artık Kıbrıs’ta turistik bir obje olarak üretilip satılmaktadır.
  • Tiyatro ve Sahne Sanatları: Kıbrıs’ın ilk tiyatrosu 1963’te kuruldu ve adı “İlk Sahne” idi. 1966 yılında Devlet Tiyatrosu adını aldı. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu, ülke içinde ve dışında çeşitli oyunları sahnelemektedir. Kuzey Kıbrıs’ta yerli ya da yabancı toplulukların sergilediği oyunlar büyük ilgiyle izlenmektedir. Tiyatro festivallerine ülke içinden ve dışından binlerce tiyatrosever gelmektedir. Bu festivallere katılmak için size uygun olan uçaklı Kıbrıs paketlerinden birini tercih edebilirsiniz.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir