Kuzey Kıbrıs Nerede? - Kıbrıs Haritası

Kuzey Kıbrıs Nerede?

Türkiye’de yavru vatan ismi ile de bilinen ve kısaca Kıbrıs denilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti uzun yıllardan beri çok popüler bir turizm merkezi. Hem yaz tatillerinin gözde rotası hem de yılbaşı, bayram ve balayı tatillerinin vazgeçilmezi olan Kıbrıs kendine has kültürü, binlerce yıldan süzülüp gelen tarihi değerleri, her damak tadına hitap eden yiyeceklerle dolu mutfağı, efsanevi gece hayatı, plajları ve tabi ki doğası ile büyüleyici bir destinasyon olmayı başarıyor. Kıbrıs’a ulaşım için dünyanın her yerinden ancak özellikle de ülkemizden her yıl binlerce kişi akın ediyor.

Akdeniz’in en büyük 3. Adası

Kıbrıs Akdeniz’de yer alan üçüncü en büyük ada olma özelliğini taşıyor. Sicilya ile Sardunya adalarının ardından Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kıbrıs ülkemizin 70 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Kuzey Kıbrıs Nerede?

Kıbrıs’a ülkemizden ulaşmak çok kolay

Ülkemize çok yakın bir konumda olan Kuzey Kıbrıs’a ulaşım gayet kolay. Türkiye’den adaya havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanıyor. Mersin’den Girne ve Gazimağusa’ya, Antalya’nın Alanya ilçesindense Girne’ye feribot seferleri düzenleniyor. Alanya’dan Girne’ye ulaşmak 3 saat 20 dakika civarında sürerken Mersin’den Girne’ye ulaşmaksa 2,5-3 saat kadar sürüyor.

Havayolu ile ulaşımsa ülkemizin farklı havalimanlarından düzenlenen uçuşlarla sağlanıyor. Türkiye’den kalkan uçaklar Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa yakınındaki Uluslar arası Ercan Havalimanı’na iniyor. Bu arada Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş düzenlenen tek ülkenin Türkiye olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Adaya gitmek için vize gerekmiyor

Kıbrıs tatil planı yapanların en önemli meraklarından biri vize gerekip gerekmediği. Kuzey Kıbrıs Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat olanağı tanıyor. Yanınıza yalnızca nüfus kâğıdınızı alarak adaya seyahat edebilirsiniz. Ayrıca pasaportla da yine vizesiz olarak Kuzey Kıbrıs’a ulaşım şansına sahipsiniz.

Kuzey Kıbrıs Nerede?

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir