Kuzey Kıbrıs Mutfağı - Tabak ve sebzeler

Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Hem deniz ve güneşle buluşayım, hem eğlenceli geceler yaşayayım hem de leziz yiyecekler yiyeyim diyenlerin ilk tercih ettiği tatil merkezlerinden biri Kuzey Kıbrıs oluyor. Zira Akdeniz adası Kıbrıs plajları, tertemiz denizi, gece hayatı ile olduğu kadar Kıbrıs mutfağı ile de tanınıyor. Binlerce yıllık tarihi geçmişi olan adada birçok farklı medeniyet hakimiyet sürmüş ve ada mutfağından bu sebeple farklı kültürlerin etkisi hissediliyor. Rum mutfağı, Türk mutfağı ve tabi ki Akdeniz mutfağı ile de benzerlikleri olan Kıbrıs mutfağı Kıbrıs tatil ve gezilerine bambaşka bir tat katıyor.

Kıbrıs’ın efsanevi mezeleri

Kıbrıs mutfağı denilince akla ilk gelenlerden biri mezeler. Kıbrıs mezeleri bizim mezelerimizle benzerlik gösteriyor. Adanın en ünlü mezeleri arasında zeytin, ızgara hellim peyniri, humus, salata, fava, cacık sayılabilir. Bu arada hellim peynirinin Kıbrıs mutfağının en ünlü tadı olduğunun da altını çizmeden geçmeyelim.

Şeftali kebabı

Kıbrıs’ın en ünlü lezzetlerinden biri de tabi ki şeftali kebabı. Koyun ya da keçi etinden yapılan şeftali kebabı Kıbrıs gezilerinde muhakkak tadılması gereken bir yemek. Özellikle et sevenlerin bu lezzeti kaçırmamaları gerektiği kesin.

Tavşan

Ülkemizde pek popüler olmayan tavşan eti Kıbrıs mutfağında oldukça yoğun şekilde kullanılıyor. Kıbrıs mutfağında tavşandan yapılan birçok yemek var ve bunların en ünlüsü adanın geleneksel yemeği lalangi. Hem sıcak hem de soğuk olarak yenilebilen lalangi tavşan sevenlerin yanı sıra ilk kez tavşan tadacak olanların da mutlaka denemesi gereken bir Kıbrıs yemeği.

Nor böreği

Adanın en sevilen hamur işlerinden biri olan nor böreği nor peyniri ile yapılan bir tatlı. Kendine has tadı ve kokusu ile nor böreğini de kesinlikle tatmanızı öneriyoruz. Ayrıca adada meyve macunları da yapılıyor.

Kuzey Kıbrıs Mutfağı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir