Kısa bir özetle Kıbrıs Tarihi - Eski Kıbrıs Haritası

Kısa bir özetle Kıbrıs Tarihi

Kısa bir özetle Kıbrıs Tarihi herkesin gitmeden önce bilmesi gereken birşeydir. Milattan önce de Kıbrıs’ta yaşamın var olduğu ve tarihten izler taşıdığı hala günümüzde ortaya çıkmaktadır. Yapacak olduğunuz Kıbrıs turları sayesinde siz de tüm kalıntıların izlerine rastlayabilir ve fazlası ile mutlu olabilirsiniz.

Mısır Dönemi

Kıbrıs halkı milattan önce 1500 yıllarına kadar bağımsız bir şekilde kendini idare etmekteydi. Daha sonrasında Mısır’ın yerleşmeye çalıştığı bu ada sonrasında ekonomik ve siyasi ilişkiler içerisine girmiştir. Milattan önce 1500 yıllarında kesin olarak Mısır imparatorluğuna giren Kıbrıs daha sonra Hititler ile mücadele etmiştir. Mısır himayesi altından çıkan Kıbrıs bir süre boyunca Hititler egemenliği altına girmiştir. Dolayısı ile tarihin kalıntılarına bu dönemden itibaren de rastlayacak ve derin izler bulacaksınız. Bakır ihtiyaçlarının Hitit uygarlığı tarafından karşılandığı bu dönem esnasında sürgün alanı olarak kullanılmıştır. Yapacak olduğunuz uçaklı Kıbrıs paketleri etkinliklerine katılmanız sizi bu izlere götürecek ve tarihi çok yakından görebileceksiniz.

Bir süre Hitit uygarlığı himayesi altında kalan Kıbrıs tekrar Mısır egemenliği altına girmiştir. Ege denizindeki adalardan ve Anadolu’dan gelen Dor istilası nedeni ile koloni yapılanması başlamıştır. Milattan önce 1000 yıllarında ise kolonilerin bir çoğunu elinde bulunduran Fenikelilerin himayesi altına girmiştir. En son milattan önce 709 yılında Asur hakimiyeti ile tanışmış; anlaşma ve vergi vermeye başlamışlardır. Bir süre sonrasında Asur yönetiminin de son bulması ile Kıbrıs bir süre kimsenin himayesi altına girmeyerek kendi bağımsızlığına devam etmiştir.

Osmanlı Dönemi

Mısır döneminde yine milattan önce 570 yılında Kıbrıs tekrar Mısır egemenliği altına girmiştir. Eğer yağacağınız gezi Mağusa, Lefkoşa ya da Girne üzerinde olacaksa ve Kıbrıs otelleri işlemini bu bölgelerde ayarlayacaksanız sizin için en derin tarih izlerini barındıran sokakları gezmeniz daha büyük anlam olacaktır. Kıbrıs 1571 yılında büyük güç ile en sonunda Mısır uygarlığından alınmış ve Osmanlı İmparatorluğu himayesi altına girmiştir. Böylece yeniçerilerin adaya yerleşmesi ile başlayan bu süreç sonrasında Antik çağdan beri büyük ölçüde nüfus artışı olmuştur. Osmanlılar Kıbrıs’ta farklı bir siyasi yapıyı kaldırmışlar ve kendilerine özgü olan millet sistemini ortaya getirmişlerdir. Tüm bu olaylardan sonra uzun bir süre Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında kalmıştır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir