Girne Limanı - restaurant

Kıbrıs’ta Yaşayan Kültürler

Ülkenin kültür; konuşulan dil, gelenek ve görenekler, dini inanç gibi geniş kapsamda ele alınabilir. Kıbrıs’ta yaşayan kültürler çeşitlilik gösterdiğinden; kültür öğeleri de farklılaşmıştır. Konuşulan dillerin farklı olması, inançların ya da günlük hayatta farklı yaşayış biçimlerinin olması; kültürlerin çeşitli olduğunun önemli bir göstergesidir.

Kıbrıs’ın İngiliz Kültüründen Etkilenmesi

Ülkenin İngilizce kültüründen etkilenmiş olduğu, Kıbrıs turları ile ülkeyi gezen bir kişinin direkt olarak fark edebilecektir. Ülke trafiği İngiliz etkisi ile soldan akmaktadır. Ayrıca araçların direksiyonları da sol tarafta bulunmaktadır. Kültürel olarak ilk farkı trafik üzerinden anlayabilirsiniz.

İngiliz kültüründen etkilenilmiş olmasının önemli bir göstergesi üçlü prizlerdir. 240 voltluk olan prizler, İngilizlerin kullandığı gibi üç girişlidir. Bu durumun turistleri mağdur etmemesi için Kıbrıs otelleri içinde bu kültür oldukça Türkleştirilmiştir. Ancak Kıbrıslıların bu prizleri kullanmasının yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Kıbrıs ve Osmanlı Kültürü

Kültürel açıdan Kıbrıs, Osmanlı’dan etkilenmiştir. Tarihsel olarak bakıldığında, Osmanlı’nın hakimiyetinde uzun yıllar kalmış olan Kıbrıs’ta; cami, han ve hamam gibi yapıların çok fazla olduğunu söyleyebiliriz. Kıbrıs’ta yaşayan kültürler adı altında Osmanlı mutlaka yer almalıdır. Özgürlükçü yapısıyla ülkenin dini ve kültürel yapısına herhangi bir zarar vermeden, kendi kültürünü yaymıştır. 1571 yılında Kıbrıs’ı fethettikten sonra ülkenin inşa etmiş olduğu yapıları korumuştur. Kıbrıs’ın kültürünün ayakta tutulması açısından çok büyük bir etkidir.

Kıbrıs ve Türkiye İlişkisi

Kıbrıs’ta Türkiye’ye göre alkol ve sigaranın çok daha ucuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda uçaklı Kıbrıs paketleri ile ülkeye gidenlerin, Türkiye’ye çok sayıda alkol ve sigara getirmesine neden oluyordu. Suiistimal olarak görülen bu durum, 2005 yılında getirilen kotalar ile son bulmuştur. En fazla 5 litre alkol, bir kişi tarafından Türkiye’ye getirilebiliyor. Sigara için konulmuş olan sınır ise 3 pakettir. Bunun dışında ülkeye daha fazla alkol ya da sigara getirmek söz konusu değildir.

Kültürel yapının etkisi bağlamında, Kıbrıs için aynı zamanda sokakta sarhoş olmanın halk tarafından ayıplandığını söyleyebiliriz. Alkol tüketimine dair herhangi bir ayıplamanın olması söz konusu değildir. Ancak Kıbrıslılar sokakta sarhoş gezen kişilerin olması halinde, bu duruma ayıp olarak bakıyor. Kıbrıs’ta yaşayan kültürler geniş bir ağa sahip olduğundan, farklı etkilerinin olması normaldir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir