Kıbrıs’ta ulaşım

Kıbrıs’ta Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Her yıl on binlerce turistin ziyaret ettiği bir gezi ve tatil merkezi olan Akdeniz adası Kıbrıs özellikle Türklerin yoğun ilgi gösterdiği bir destinasyondur. Kıbrıs’ta ulaşım bir yana hem ülkemize yakın oluşu hem de kültürel benzerlikleri sebebiyle Türkiye vatandaşları bahar aylarından başlayarak Kıbrıs tatil ve gezileri yapıyorlar. Ayrıca balayı, yılbaşı ve bayram tatilleri için de ilk tercihlerden biri yine Kıbrıs.

Ülkemizden Kıbrıs’a iki yol ile ulaşım sağlanıyor; havayolu ve denizyolu. Havayolu ile büyük şehirlerden kalkan uçaklarla Kıbrıs’ın Ercan Havalimanı’na varılıyor. Denizyolunda ise Mersin Taşucu ve Antalya Alanya limanlarından kalkan feribotlar ile Kıbrıs’a gidiliyor. Feribot özellikle adaya aracı ile gitmek isteyenlerin tercihi, zira birçok feribot seferinde araç taşımacılığı da yapılıyor. Kıbrıs tatil planı yapıyor ve adada ulaşımın nasıl sağlandığını merak ediyorsanız işte Kıbrıs’ta Ulaşım hakkında tüm merak ettikleriniz.

Kıbrıs’ta Ulaşım

Araç kiralama

Kıbrıs’ta Ulaşım için araç kiralama konusunda geniş alternatifler bulunuyor. Eğer adaya aracınızla gitmek yerine araç kiralamayı tercih ederseniz makul fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz. Aracı adadan kiralayabileceğiniz gibi yola çıkmadan önce de kiralayabilir ve adaya vardığınız anda aracınızın sizi hazır beklemesini de sağlayabilirsiniz. Bu arada ister araç kiralayın, ister aracınızla gidin Kıbrıs’ta Ulaşım hakkında bilmeniz gereken en önemli şey adada trafiğin ülkemizin tersine soldan aktığı.

Dolmuş

Kıbrıs’ta Ulaşım adına en fazla kullanılan araçlardan biri dolmuşlar.  Adanın hemen tüm şehirlerindeki ve ilçelerindeki büyük terminallerden kalkan dolmuşlarla ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca yol üzerlerindeki duraklardan da bu dolmuşlara binilebiliyor.

Adada ayrıca dolmuş taksiler de hizmet veriyor. Ancak hem dolmuşlar hem de dolmuş taksiler belirli güzergâhlar arasında işliyor. Ayrıca dolmuş ve dolmuş taksilerin çalışma saatlerini de öğrenmenizde fayda var, zira bu araçlar 24 saat boyunca çalışmıyor.

Kıbrıs’ta Ulaşım

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir