Kıbrısta Ne Yemeli - Kıbrıs Mutfağı

Kıbrıs’ta Ne Yemeli?

Kıbrıs heyecan verici bir gezi ve tatil destinasyonu olarak anılıyor. Akdeniz’de bulunan bir ada olan Kıbrıs bir ada olmanın tüm avantajlarını taşımanın yanı sıra çılgın eğlencelerin yaşandığı gece mekânları, dünyanın dört bir yanından insanları kendine çeken casinoları, tablo güzelliğindeki plajları ile de sahip olduğu popülaritenin hakkını veren bir tatil merkezi. Tüm bunların yanı sıra Kıbrıs’ı çekici kılan bir özelliği de tabi ki mutfağı. Kuzey Kıbrıs mutfağı muhteşem lezzetlerle dolu ve bu da birçok kişinin Kıbrıs’ı tercih etmesinde önemli rol oynuyor. İşte Kıbrıs’ta ne yenir sorusunun cevapları.

Kıbrıs mutfağı

Kıbrıs mutfağı denilince…

Kolakas; Kıbrıs’a özgü bir sebze ve patatese benzeyen ancak biraz daha tatlı bir kış sebzesi. Her ne kadar kış sebzesi olsa da yaz aylarında da bu Kıbrıs’a özgü lezzeti tadabilmek mümkün, kolakas Kıbrıs mutfağı denilince ilk akla gelenlerdendir.

Hellim peyniri; Kıbrıs denilince akla ilk gelen şeylerden biri tabi ki hellim peyniri. Adaya özgü bu leziz peyniri Kıbrıs kahvaltılarında mutlaka tatmalısınız, hatta biraz alıp evinize de götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Kıbrıs mutfağı

Molehiya; Kıbrıs mutfağı geleneksel yemeklerinden biri olan molehiya aynı isimli ottan yapılıyor. Bu geleneksel yerel yemeği de adadaki pek çok restoranda tadabilirsiniz.

Şeftali kebabı; Kebap severlerin asla unutamayacağı bir Kıbrıs lezzetidir şeftali kebabı. Koyun ya da keçi etinden yapılan bu kebap Kıbrıs’ın en ünlü yemeği olarak kabul ediliyor. Dilerseniz kırmızı şarap eşliğinde şeftali kebabı yiyerek keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Ceviz reçeli; Cevizin reçeli olur mu demeyin, oluyor hem de belki de dünyanın en güzel reçellerinden biri ceviz reçeli. Kıbrıs’la özdeşleşmiş bir lezzet olan ceviz reçeli aynı zamanda Kıbrıs’tan dönerken yakınlarınıza götürmek için de harika bir armağan.

Kıbrıs mutfağı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir