Kıbrıs'ta Müzeler

Kıbrıs’ta Müzeler

Kıbrıs denilince akla ilk gelen tatil ve eğlence. Gerçekten de özellikle yaz tatili konusunda çok popüler olan Kıbrıs eğlence hayatı ile de haklı bir üne sahip.  Bunların yanı sıra zengin bir tarihi geçmişi olan Kuzey Kıbrıs’ta tabi ki çok sayıda müze de hizmet veriyor. Farklı konseptlerdeki Kıbrıs müzeleri adanın tarihini ve kültürünü yakından tanıma fırsatı sunuyor. Adanın ev sahipliği yaptığı müzeler Kıbrıs’ın kültür turizmi için de tercih edilen bir destinasyon olmasında önemli rol oynuyorlar. İşte Kıbrıs’ı yakından tanımanızı sağlayacak olan Kıbrıs’ta Müzeler

Milli Mücadele Müzesi

Lefkoşa’da bulunan burçlardan birinin üzerinde kurulu olan müze Kıbrıs Türklerinin milli mücadelesini anlatıyor. Bayraklar, sancaklar, silahlar, fotoğraflar gibi eşya ve belgeler sergilenen müze özellikle Türklerin Kıbrıs’ta ilk ziyaret ettiği yerlerden biri.

Batık Gemi Müzesi

Girne’nin simgesi Girne Kalesi’nin içinde bulunan Batık Gemi Müzesi’nde milattan önce üçüncü yüzyılda Girne açıklarında batmış olan bir gemi sergileniyor. Bu batık en eski batıklardan biri olması sebebiyle birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Kıbrıs'ta Müzeler

Girne İkon Müzesi

Kıbrıs’ın popüler tatil merkezi Girne’de bulunan İkon Müzesi’nde 17-19 yüzyıllardan kalma ikonlar sergileniyor. Binanın da tarihi olması müzeyi daha çekici kılıyor.

Kıbrıs'ta Müzeler

Barbarlık Müzesi

Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’da bulunan Barbarlık Müzesi 1963’te yaşanan olaylar esnasında ailesi öldürülen Binbaşı Nihat İlhan’ın evi. Ailenin öldürüldüğü ev bugün Barbarlık Müzesi olarak hizmet veriyor. 1 Ocak 1996’da ziyarete açılan müze yine Türkler’in Kuzey Kıbrıs’ta ilk ziyaret ettiği adreslerden biri. Kıbrıs – Rum savaşları ssırasında yaşanan acı dolu günlerin en canlı adresi bugün Barbarlık Müzesi olarak ziyaretçilere ışık tutuyor.

Kıbrıs'ta Müzeler

Güzelyurt Arkeoloji Ve Doğa Müzesi

Kıbrıs’ta Müzeler oldukça fazladır. Güzelyurt kent merkezindeki Güzelyurt Arkeoloji Ve Doğa Müzesi’nin alt katında doğa bölümü üst katındaysa arkeoloji bölümü bulunuyor. Müzede bulunan önemli eserler arasında Artemis Heykeli, geyik heykelleri ve Soli Antik Kenti’nde bulunan eserler sayılabilir.

Kıbrıs'ta Müzeler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir