Kıbrıs’tan Hediyelik Ne Alınır? - Hellim Peyniri

Kıbrıs’ta Mutlaka Yenmesi Gereken Lezzetler

Kıbrıs’ta Mutlaka Yenmesi Gereken Lezzetler

İyi bir tatil süresince gezdiğiniz ve gördüğünüz yerlerin yanında gezmiş olduğunuz ülkede ki lezzetlerin de önemi büyüktür. Çünkü gezinizden aldığınız keyfi benzersiz lezzetlerle süslerken kaybettiğiniz enerjiyi yeniden alarak ertesi güne dinç olmak oldukça önemli olmaktadır. İşte Kıbrıs bu bağlamda tam bir turizm cenneti olması ile ön plana çıkarken yılların getirdiği kültürel etkileşimle kendine has benzersiz lezzetlerle bu hazzı farklı bir boyuta taşımaktadır. Denediğiniz hiçbir yemeği yabancılamayacak, damak zevkinize ne kadar uyumlu olduğunu farkedip, haz duyacaksınız. İşte Kıbrıs’ta Mutlaka Yenmesi Gereken Lezzetler:

1-Molehiya Bitkisi

Kıbrıs’ın dağ yamaçlarında yetişen Molehiya bitkisi güzel Kıbrıs gecelerini süsleyen bir mezedir. Dikenli bir yapısı olan bitki iyice haşlandıktan sonra sirke yatağında demlendirilerek daha sonra gerekli soslarla meze haline getirilir. Özellikle rakı sofralarının vazgeçilmezi olan bu bize yakın lezzeti mutlaka tatmak gerekiyor.

2-Macun

Her ne kadar ismi bizlere farklı bir şeyi andırsa da macunu Kıbrıs reçeli olarak tanımlayabiliriz. Ancak cevizli ve patlıcanlı sebze ve meyvelerden meydana gelmesi ile farklı bir lezzet ortaya koymaktadır. Kıbrıs kahvaltılarının vazgeçilmezi olmayı da bu şekilde başarmıştır.

3-Balık

Kıbrıs’ın olmazsa olmazı kesinlikle balıktır. Akdeniz’in en güzel yerlerinden çıkarılan bu leziz balıklar ile Kıbrıs akşamları ayrı bir keyifli geçmektedir.

4-Kolokas

Patates ve yer elmasının birleşimi gibi duran bu sebze Kıbrıs’ta oldukça fazla tüketilmektedir. Her türlü yemeğin içerisine girebilen bu sebze hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde tercih edilebilmektedir.

Kıbrıs tatiliniz boyunca özel olarak düzenlenen Kıbrıs turları sizler için bu lezzetleri tatmanızda oldukça önem taşımaktadır. Çünkü yerel mekanları iyi bilen bu turlar sizleri gezi sırasında yemek durakları olarak bu lezzetlere götürmektedirler. Uçaklı Kıbrıs paketleri bulunan turlar için de aynı durum geçerlidir. Havaalanından başlayan gezinin gezi öncesi tatlı bir atıştırma ile başlamaktadır. Ayrıca konakladığınız Kıbrıs otelleri de bu lezzetleri öğle ve akşam yemeklerinde sizlere sunmaktadır. Daha özel lezzetleri tatmak için kendiniz de çevre köylere giderek sıcak kanlı Kıbrıs halkıyla bu lezzetleri tadabilirsiniz. Özel bitkilerin satıldığı köy pazarları ile bu lezzetleri daha sonrasında evlerinize de getirmek mümkün olmaktadır.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir