Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer - Girne Limanı

Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Kıbrıs’ın eğlence hayatı dışında gezilmesi gereken tarihi mekanları da mevcuttur. Uçaklı Kıbrıs paketleri sayesinde Kıbrıs’ın tarihini yakından görmeniz mümkün. Kıbrıs otelleri bu tarihi mekanların yakınlarında bulunmaktadır. Bu sayede gideceğiniz yerleri fazla vakit harcamadan dilediğinizce gezebilirsiniz. Gezmek istediğiniz mekanların rotasını Kıbrıs’a gelmeden önce çizmekte fayda var. Çünkü Kıbrıs’a vardığınızda hem zamanınızı hem de paranızı boşa harcamamış olursunuz. Eğer bir rotanız yoksa Kıbrıs turları ile bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte Kıbrıs’ta Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer ;

Girne Kalesi

Kıbrıs Adası ticaretin merkezinde bir yer olduğu için yıllar boyunca savaşlar eksik olmamıştır. Orta Çağ’dan günümüze kadar varlığını koruyarak gelmeyi başarmıştır. Her dönem yapılan güçlendirmeler ve eklemeler sayesinde günümüzdeki haline kavuşmuştur. İçinde sergilenen eserler tarihi tekrar yaşamanızı sağlayacak kadar çok ve değerli. Girne Kalesi’ni gezeceğiniz zaman gününüzün tamamını oraya ayırmalısınız.

Lala Mustafa Paşa Camii

Namık Kemal Meydanında bulunan bu caminin eski adı St. Nicholas Katedrali olarak kayıtlarda yer almaktadır. Lüzinyan dönemine ait bu katedral Osmanlılar hakimiyetine girdikten sonra camiye çevrilmiştir. Yapısı itibari ile Lefkoşa’da bulunan Selimiye Camii’ne benzemektedir ve o dönemin en görkemli yapıları arasında yer almaktadır. Caminin yanında bulunan 750 yaşındaki gümbez ağacı da büyüklüğü ile ziyaretçileri etkilemektedir.

Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

Aziz Manas Kilisesi’nin hemen yanında yer alan arkeoloji müzesi o bölgede çıkartılan eserlere ev sahipliği yapıyor. Kıbrıs’ta çıkartılmış en değerli parça olan altın taç da burada sergilenmektedir. Müzenin alt katına indiğinizde bölgede yaşayan hayvanların dondurulmuş hallerine şahit olacaksınız.

Salamis Harabeleri

Zamanında Kıbrıs’a başkentlik yapmış ve bronz çağında kurulmuş bir şehir. Roma Jimnastik Salonu, Forum, Pazaryeri, Zeus Tapınağı, Roma Tiyatrosu ve Salamis krallarının mezarı bu bölge içerisinde yer almaktadır. O zamanki bir şehrin ihtişamını bulabileceğiniz nadir antik kentler arasında yer almaktadır.

Altınkum Plajı

Şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve sakin bir yere demir atmak istiyorsanız Karpaz en doğru seçenekler arasında boy gösteriyor. Deniz kaplumbağalarının ayak izleri ve yaban eşekleri ile doğaya ev sahipliği yapan Altınkum Plajı’nda huzurlu bir gün geçirebilirsiniz. Akdeniz’in en büyük ince kum plajı sizi de büyüleyecek.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir