Kıbrıs’ta Görmeniz Gereken 5 Yer - St. Hilarion Kalesi

Kıbrıs’ta Görmeniz Gereken 5 Yer

Kıbrıs’ta plaj ve denizin tadını çıkardıktan sonra gezmeye başlamalısınız. Bunun için en iyi seçeneğin Kıbrıs turları paketlerinden yararlanmak olduğunu ifade edebiliriz. Böylece en iyi sokakları, caddeleri, müzeleri ve alışveriş noktalarıyla Kıbrıs’ta harika bir vakit geçirebilirsiniz. Kıbrıs’ta Görmeniz Gereken 5 Yer ise şunlar…

  1. Başkent Lefkoşa

Lefkoşa denizden ve plajlardan mahrum bir kenttir. Bu nedenle Kıbrıs otelleri açısından zengin değil. Ancak gezilecek yerler itibariyle zengindir. Bölünmüş son başkentlerden birisidir. Sur içindeki bölümü ilk yerleşim yerlerinden birisini ifade ediyor. Dar sokak ve caddelerini mutlaka dolaşmak gerekiyor. Ayrıca alışveriş yapacaklar için harika çarşıları da bulunuyor.

Tarih meraklıları için de müzeler yer alıyor. Kıbrıs’ın resmi merkezi olduğu için devlet binaları da birçok yerde göze çarpıyor. Tarihi yapı ve binaların içerisinden geçerek Kıbrıs yakın tarihine tanıklık edebilirsiniz.

  1. Barbarlık Müzesi – Lefkoşa

Kıbrıs’ta eğlendikten sonra yavru vatanın tarihini de mutlaka yakından anlamak gerekiyor. İşte bu hedefi gerçekleştirebileceğiniz en iyi adreslerden birisi, Barbarlık Müzesi. 1960’da Noel kutlamalarında azan birtakım Rumların Binbaşı Nihat İlhan’ın evini basıyor. O anda Binbaşı Nihat Bey evde olması da; çocukları ve hanımı Rumlar tarafından öldürüyor. Vahşetin izlerinin asla silinmediği ev, Kıbrıs harekatını neden yapılması gerektiğini de gözler önüne seriyor.

  1. St.Hilarion Kalesi – Girne

Kıbrıs’ta yer alan kalelerin en eskisi ve belki de mimari olarak en mistik olanıdır. Lüzinyalılardan kalma kalenin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Kaleden tüm Girne’yi görebilmek mümkündür. Şehre gelen yerli ve yabancı turistler tarafından mutlaka ziyaret edilen adresler arasında yer alıyor. Kalenin görünümü çizgi filmlerdeki mimari yapıları andırıyor. Hatta Eco ve Disney gibi yazarların bu kaleden esinlenerek çizgi filmlerdeki yapılara karar verdikleri söyleniyor.

  1. Bellapais Manastırı – Girne

Yine Girne’nin en önemli duraklarından birisidir. En eski manastırlardan birisini ifade ediyor. Lüzinyalılar tarafından yapılan manastırın içi ve bahçesi oldukça geniştir. Hatta bahçesinde çeşitli konser aktiviteleri düzenleniyor. Manastır, bir sokağı andırıyor. İçerisinde birçok yürüyüş parkuru ve odalar bulunuyor.

  1. Girne Kalesi – Girne

Kıbrıs adasının sahip olduğu ender kalelerden birisidir. Denize sıfır olarak yapılan kale, Osmanlıların adayı ele alamsından sonra onarılarak korsanlara ve Akdeniz’in kontrolüne yönelik kullanılıyordu. Şimdiler de ise bir müzedir. İçerisinde çeşitli eserler yer alıyor.

Uçaklı Kıbrıs paketleri ile harika bir Kıbrıs gezisine hazırlanın! Kıbrıs’ın kumsalı, güneşi ve yakın tarihine ışık tutan değerlerini keşfedin.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir