Kıbrıs'ta Bulunan Osmanlı Eserleri - Büyük Han

Kıbrıs’ta Bulunan Osmanlı Eserleri

Kıbrıs binlerce yıllık tarihe sahip bir ada ve bu tarihi süresince birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış. Adanın dört bir yanında farklı medeniyetlerden kalan eserler yer alıyor. Osmanlılar da adada uzun süre hâkimiyet kurmuş ve tabi ki adada Osmanlılardan kalma çok etkileyici tarihi eserler de bulunuyor. Bu sebeple birçok kişi tatil için Kıbrıs’a gittiklerinde Osmanlı eserlerini de ziyaret etmeden adadan ayrılmıyor. Kıbrıs tatili planı yapıyorsanız ve tatilinizi Osmanlı tarihi ile taçlandırmak istiyorsanız işte Kıbrıs’ta bulunan Osmanlı eserleri.

Ağa Cafer Paşa Camii

Girne’de bulunan Ağa Cafer Paşa Camii 1589 senesinde inşa edilmiş. Tek minareli bir camii olan Ağa Cafer Paşa Camii Girne gezilerinde muhakkak görülmesi gereken bir Osmanlı yapısı.

Kıbrıs'ta Bulunan Osmanlı Eserleri

Hz. Ömer Türbesi

Yine Girne’de bulunan Hz. Ömer Türbesi milattan sonra 7. Yüzyılda muaviye ordu komutanı ile 6 askerin şehit olması üzerine inşa edilmiş. Günümüzde Kıbrıs’ın en ilgi çeken tarihi mekânlarından biri durumunda.

Kıbrıs'ta Bulunan Osmanlı Eserleri

Büyük Han

Büyük Han Kıbrıs’taki en önemli Osmanlı dönemi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1672 yılında inşa edilen han Lefkoşa’da bulunuyor. Han sadece Lefkoşa’nın değil tüm Kıbrıs’ın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Bu arada han tarihi dokusu ile etkileyici olmasının yanı sıra içinde bulunan dükkânlar sebebiyle de ziyaret edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Kıbrıs'ta Bulunan Osmanlı Eserleri

Mevlevi Tekkesi

Kıbrıs’ın en fazla ziyaretçi çeken tarihi mekanlarından biri olan Mevlevi Tekkesi fetihin ardından adaya yerleşen Konyalılarca inşa edilmiş. Lefkoşa’nın dini ve kültürel yaşamında her zaman önemli rol oynayan tekke Kıbrıs’ın mutlaka görülmesi gereken Osmanlı dönemi eserlerinden biri.

Elbette Kıbrıs’ta bulunan Osmanlı eserleri bunlarla sınırlı değil, adanın dört bir yanında çok daha fazla Osmanlı eseri ile karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Bulunan Osmanlı Eserleri

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir