Kıbrıs’ın Enfes 5 Lezzeti - Salamis Hotel Plaj

Kıbrıs’ın Enfes 5 Lezzeti

Akdeniz’in en meşhur adası Kıbrıs’ın yemek kültürü de bir o kadar meşhur. Bu nedenle damak tadına önem verenler için Kıbrıs harika bir durak noktası olabilir. Adada, dünyaca meşhur Türk lezzetlerinin yanı sıra çok daha değişik tatları da keşfedebilirsiniz. Kıbrıs turları ile gezeceğiniz her yerde değişik lezzetler bulabilirsiniz. İşte Kıbrıs’ta tatil yapacaklar için “Kıbrıs’ta ne yenir?” sorusunun Kıbrıs’ın Enfes 5 Lezzeti ile cevabı!

  1. Kahvaltının olmazsa olmazı hellim

Özellikle İngilizler arasında oldukça meşhur olan bir peynir türüdür. Ancak Kıbrıs’ın ana kahvaltı menüleri arasında yer alıyor. Üstelik İngiliz usullerini aşarak çok daha lezzetli pişirme veya servis etme seçenekleriyle turistlere ikram ediliyor. Adanın en meşhur lezzetleri arasına kısa sürede giren Hellim; kahvaltı, salatalar, atıştırmalıklar arasında tercih ediliyor. Kıbrıs otelleri kahvaltı menülerinde hellim asla eksik edilmiyor.

  1. Akdeniz usulü balık

Kıbrıs’ın Akdeniz’de olmasından dolayısı zengin bir balık kültürüne sahip olduğunu tahmin etmemek zor değil. Turistler için de çeşitli balık menülerinin olduğu Kıbrıs restoranlarında balık  ziyafeti çekmek olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla enfes sos ve servis sunumlarıyla Balık yemeden Kıbrıs’ı terk etmeyin.

  1. Kebap severler için şeftali kebabı

İsmini ilk duyduğunuzda şeftalinin de kebabı mı olur diyebilirsiniz. Ancak şeftali kebabının içerisinde şeftali yok. Adı ise Osmanlı’ya dayanıyor. Kıbrıs sokaklarında Şef Ali tarafından yapılıp, satılan kebabın adı daha sonraları şeftali diye anılıyor. Günümüze değin uzanan bu lezzeti sadece Kıbrıs’ta yiyebilirsiniz.

  1. Yeni reçel deneyimi yaşayın: Ceviz reçeli

Kıbrıs’ın kahvaltı menüleri arasında zengin reçel seçenekleri yer alıyor. Bunda reçelin Kıbrıslılar için oldukça önemli olmasının etkisi büyüktür. Özellikle ceviz reçelinin adaya has bir lezzet olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla kahvaltılarda mutlaka ceviz reçelinin lezzetli ve besleyici tadını deneyin.

  1. Mantının Kıbrıçası: Piruhi

Bugüne kadar yediğiniz mantı lezzetini unutmanızı sağlayacak bir tat; Piruhi… Geleneksel mantı usullerini göz ardı eden piruhi içerisinde tulum veya hellim peyniri bulunuyor. Kıbrıs mantısı olarak da geçen piruhi adanın en meşhur mezeleri arasında ilk sırada. Yeni bir mantı deneyimi yaşamak isteyenler ve değişik lezzetleri keşfetmeye bayılanlar için mutlaka yenmesi gerekiyor.

“Kıbrıs’ta ne yenir?” ile ilgilenenler için 5 farklı lezzeti favori olarak listelik. Siz siz olun; hellim veya piruhi yemeden Kıbrıs mutfağını keşfettim demeyin. Uçaklı Kıbrıs paketleri ile harika lezzetlerin peşine düşmek ve uygun fiyata tatil yapmak mümkün!

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir