Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti - Gazimağusa Salamis Antik Kenti - Salamis Harabeleri

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti

Kıbrıs her ne kadar daha çok deniz, kum ve güneş temalı tatiller ile anılsa da aslında aynı zamanda binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip bir yerleşim birimi. Birçok kişi Kıbrıs’a tatil, eğlence için gitmeyi tercih ederken birçok kişi de adanın ev sahipliği yaptığı tarihi eserleri görmek için rotasını Kıbrıs’a çeviriyor.  İşte Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti.

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti

19 Y.Y. yüzyılın sonlarında bulunmuş

Kent 19. Yüzyılın sonlarına doğru toprak ve ağaçlarla kaplı halde keşfedilmiş ve 1952-1974 seneleri arasında yapılan düzenli kazılarla kentin büyük bir kısmı gün yüzüne çıkartılmış. İsmi İncil’de de geçen kentte İsa’nın havarileri olan Pavlus ve Barnabas’ın vaaz verdikleri belirtilmiş ve bu da kentin önemini artırıyor. Salamis’te gün ışığına çıkartılan kalıntıların en eskileri milattan önce 11. Yüzyıla tarihleniyor.

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti - Gazimağusa Salamis Antik Kenti

Kent birçok farklı medeniyetin egemenliği altına girmiş

Salamis Antik Kenti binlerce yıllık tarihi boyunca birçok medeniyetin egemenliği altına girmiş. Akalar tarafından kurulan kent sırasıyla Asurlular, Mısır, Persler, Büyük İskender ve Romalıların egemenliği altına girmiş. Kentte bu uygarlıklardan izler görebilmek mümkün. Her ne kadar depremler ile hasar görmüş olsa da bugün kentte birçok kalıntıyı görebilmek mümkün.

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti - Gazimağusa Salamis Antik Kenti - Tiyatro

Kentte yer alan yapılar

Kıbrıs tatillerinde muhakkak uğranması gereken Salamis Antik Kenti’nde görebileceğiniz yapılar arasında tiyatro, sur ve liman, Salamis gymnasiumu, Aziz Epiphanios Bazilikası, Bizans Sarnıcı, Roma Villası, Nekropol, Zeus sunağı, agora, Nikokreon Anıtı ve Cellarga Toplu Mezarları yer alıyor.

Kıbrıs’ın efsanesi Salamis Antik Kenti - Gazimağusa Salamis Antik Kenti - Harabeler

Fotoğraf çekmek için mükemmel bir fırsat Salamis Antik Kenti gezileri fotoğraf çekmek için de mükemmel bir fırsat. Kenti gezerken bol bol fotoğraf çekerek evinize kentten anılar biriktirerek dönebilirsiniz. Kentin ziyaret saatleri değişiklik gösterebilmekle birlikte 09.00-19.00 arasında, yine de kente gitmeden önce güncel saatleri kontrol etmenizde fayda var.

 

 

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir