Kıbrıs Dini Mekanları - Selimiye Cami

Kıbrıs’ın Dini Mekanları

Akdeniz’de ve ülkemizin güneyinde bulunan Kıbrıs ya da tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti binlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip. Ada tarihi boyunca birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu sebeple tarihi mekânlar açısından büyük bir zenginliğe sahip.  Adada hüküm süren tüm medeniyetler elbette ibadethaneler inşa etmişler ve bu ibadethaneler bugün Kıbrıs’ın tatil kadar kültür turizmi açısından da popüler bir destinasyon olmasında önemli rol oynuyorlar. Kıbrıs’ta bulunan farklı inançlara ait ibadethaneler adanın gezilecek yerler listesinin ilk sıralarına kuruluyorlar. İşte Kıbrıs’ın dini mekanları.

Pella Pais Manastırı

Girne’de bulunan Pella Pais Manastırı adada birçok eser bırakmış olan Lüzinyanlılar tarafından inşa edilmiş. Bina kadar manzarası da etkileyici. Bu arada günümüzde bu manastırda klasik müzik konserleri de düzenlendiğini ekleyelim.

Aziz Mamas Kilisesi

Bizans dönemi yapılarından biri olan bu manastır Güzelyurt’ta yer alıyor. Kilise adını mağarada yaşayan keşiş Aziz Mamas’tan almış. Bu kilisenin bir özelliği de Kıbrıs’ta hala ibadete açık nadir kiliselerden biri olması.

Kıbrıs Dini Mekanları

Lala Mustafa Paşa Camii

Lüzinyanlar döneminde katedral olarak inşa edilen ve adı St. Nicholas Katedrali olan bine sonradan cami haline getirilmiş. Bu caminin Kıbrıs’ın en görkemli yapılarından biri olduğunu da belirtelim.

Hz. Ömer Türbesi

Adaya giden Müslümanların muhakkak uğradığı dini mekânlardan biri olan Hz. Ömer Türbesi deniz kenarında oluşu ile de ilgi çekiyor. Adanın en yoğun ziyaretçi çeken tarihi mekânlarından olan türbeyi ziyaret etmeden Kıbrıs’tan ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

St. Barnabas Manastırı

St. Barnabas’ın onuruna 477 senesinde inşa edilen manastır Mağusa’nın en önemli tarihi ve dini mekânlarından biri. Bina kadar içinde sergilenen eserlerin de ilgi çekici olduğunu da söyleyelim.

Kıbrıs Dini Mekanları

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir