Kıbrıs'a Vizesiz Gitmek mümkün mü - Kahve

Kıbrıs’a Vizesiz Gitmek Mümkün mü?

Ülkemizde yurtdışı tatil denilince çoğu kişinin ilk tercihi Kıbrıs ya da tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oluyor.  Yavru vatan hem ülkemize çok yakın oluşu hem de ulaşımın kolay oluşu sebebiyle kısa ve uzun süreli yurtdışı tatillerinde ilk tercihlerden biri durumunda.  Kıbrıs tatil planları yapanların akıllarına gelen ilk soru ise Kıbrıs’a gitmek için vize gerekip gerekmediği.

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekmiyor

Kuzey Kıbrıs’a gidecek olan Türk vatandaşlarının yanlarında pasaport bulundurmaları gerekmiyor. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile adaya seyahat edilebiliyor.

Kıbrıs'a Vizesiz Gitmek Mumkun mu

Türk vatandaşları için 1 aylık vize veriliyor

Nüfus kâğıdı ile Kıbrıs’a seyahat eden Türk vatandaşlarına adaya girişte yetkililerce 1 aylık kalış vizesi veriliyor. Bu vize ile 1 ay boyunca Kuzey Kıbrıs’ta kalınabiliyor, ancak eğer bu vizenin süresi geçirilirse sorun çıkabiliyor. Dolayısıyla adada bir aydan daha uzun kalmayı planlıyorsanız buna uygun vize başvurusunda bulunmanız ya da girişte verilen vizenin süresi dolmadan yenilemek için başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Kıbrıs’a nasıl gidiliyor?

Pasaportsuz ve vizesiz seyahat edilebilen Kuzey Kıbrıs’a ülkemizden gitmek de çok kolay. Adaya Mersin Taşucu Limanı’ndan ve Antalya’nın Alanya ilçesinden kalkan feribotlarla denizyoluyla ya da ülkemizin farklı havaalanlarından kalkan uçaklarla da gidilebiliyor. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere birçok farklı noktadan Kıbrıs’a uçuşlar düzenleniyor. Türkiye’den kalkan uçaklarla Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa yakınlarındaki Ercan Havaalanına varılıyor. Ercan Havaalanından ülkenin farklı kentlerine karayolu ile ulaşmak mümkün. Bunun için araç kiralayabilir ya da otobüsleri kullanabilirsiniz.

Kısacası Kuzey Kıbrıs’a pasaportsuz ve vizesiz olarak havayolu ya da denizyolu ile gidebilir ve yavru vatanı yakından tanıyabilir, unutulmaz bir tatil yaşayarak evinize hem dinlenmiş hem de mutlu şekilde dönebilirsiniz.

Kıbrıs'a Vizesiz Gitmek Mumkun mu

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir