Kıbrıs Turistik Yerler - Girne Kapısı

Kıbrıs Turistik Yerler

Kıbrıs ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada tanınan ve tercih edilen bir tatil merkezi. Aynı zamanda çok sayıda turistik yere de ev sahipliği yapan Kıbrıs, tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kültür turizmi konusunda da adından söz ettirmeyi başarıyor. Çok uzun zamandır yerleşim bulunan ada tarihi boyunca birçok farklı medeniyetin hâkimiyeti altına girmiş ve bu da adayı turistik yerler açısından son derece zengin kılıyor zira adanın her köşesinde farklı medeniyetlerden kalma eserler yer alıyor. Kıbrıs turistik yerler listesine göz atalım.

Girne Limanı

Kıbrıs’ın en turistik kenti Girne ve Girne Limanı adanın en çok turist çeken yerlerinden biri. Bu liman bölgesinde çok sayıda restoran ve otel yer alıyor bu da turistik olmasını sağlıyor.

Girne Kalesi

Yine Kıbrıs’ın popüler tatil merkezi Girne’de bulunan ve kentin simgesi olarak tanımlanabilecek Girne Kalesi de adanın turistik değeri olan yerlerinden biri. Girne Kalesi adanın kesinlikle görülmesi gereken tarihi değerleri arasında ilk sıralara kuruluyor.

Kıbrıs Turistik Yerler

Barbarlık Müzesi Adanın başkenti Lefkoşa’da bulunan Barbarlık Müzesi özellikle Türkleri kendine çeken bir müze olma özelliğini taşıyor. Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının katledildiği ev. Bu üzücü olaylara sahne olan ev bugün Barbarlık Müzesi olarak hizmet veriyor.

Aziz Mamas Kilisesi

Güzelyurt’ta bulunan bu kilise tarihi olmasının yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta halen ibadete açık sayılı kiliselerden biri olması sebebiyle de ilgi çekiyor. Kilise adanın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri.

Namık Kemal Meydanı

Kıbrıs’a sürgüne gönderilen Namık Kemal’in kapatıldığı zindanın ve evin bulunduğu yerdeki meydana Namık Kemal’in ismi verilmiş. Ayrıca zindan ve ev de bugün Namık Kemal Müzesi olarak ziyaretçilere açılmış durumda.

Kıbrıs Turistik Yerler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir