Kıbrıs Hakkında Değişik Bilgiler - Kuş Bakışı Girne Limanı

Kıbrıs Hakkında Değişik Bilgiler

Her zaman güzellikler ve sahillerinden bahsetmek olmaz, bu sefer Kıbrıs Hakkında Değişik Bilgiler anlatalım dedik. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’in en büyük üçüncü adasıdır. Anadolu’nun 65 kilometre güneyinde yer alan bu ada, Türkiye’de “Yeşil Ada”, “Cennet Ada” ve ya “Yavru Vatan” olarak bilinmektedir. Kıbrıs, Suriye’nin 96 kilometre batısında, Nil’in 400 kilometre kuzeyinde ve Yunanistan’ın yaklaşık olarak 770 kilometre güney doğusunda bulunmaktadır.

Kıbrıs Asya, Avrupa ve Afrika’nın kesiştiği noktada yer almaktadır. Kıbrıs adası, 1960 Zürih Antlaşması ile bağımsızlığına kavuşmuştur ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cımhuriyeti ise 1983 yılında resmen kurulmuştur. Kıbrıs adasının kıyılarının toplam uzunluğu 780 kilometreyi bulmaktadır. Kıbrıs’ın en önemli yerleşim yerleri başkent Lefkoşa, Gazi Magosa, Güzelyurt ve Girne’dir. Kıbrıs’ı gezdikten sonra ucuz Kıbrıs otellerinden birinde konaklama yapabilmeniz mümkündür.

Kıbrıs Adasının Az Bilinenleri

  1. Kıbrıs’ın topraklarının üçte ikisini oluşturan güney kısmı Kıbrıs Cumhuriyetinin denetimi altında bulunmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti, uluslar arası alanda adanın tamamını temsil eden bir devlet olarak bilinmektedir.
  2. Muhteşem Akdeniz manzarası ve plajları bulunan adada, aileler ve her yaştan insanlar için birçok tatil beldesi bulunmaktadır.
  3. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük gelirlerinden biri turizmdir ve ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır. Turist olarak gitmek isteyenler uygun Kıbrıs turlarından biriyle gidebilirler.
  4. Kıbrıs adasının iklimi bütün yıl boyunca tatil için uygun bir havaya sahiptir.
  5. Şahane doğa, bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca plajlar tarih ve kültürün zenginleşmiş ürünleridirler.
  6. Kıbrıs’a gitmek isteyen Türklerin herhangi bir pasaporta sahip olması gerekmiyor. Sadece nüfus cüzdanları ile adaya gidebilmektedir. Kıbrıs’a giriş ve çıkışta damga basılacak bir form doldurmalısınız ve bu formu seyahatiniz boyunca kaybetmemeniz gerekmektedir.
  7. Kıbrıs uçuşları, havalimanlarının dış hatlar bölümünden gerçekleştirilmektedir. Aynı zamanda geçişlerde gümrük ve pasaport kontrolü yapılmaktadır.
  8. Adada en belirgin mevsim özelliği Akdeniz iklimidir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar yağmurlu geçmektedir.
  9. İngiliz kültürü etkisinde uzun süre kalmış olduğu için adada trafik soldan akmaktadır. Para olarak kullanılabilen birimler Türk Lirası, Sterlin ve Euro’dur.
  10. Kıbrıs’ta elektrik prizleri tıpkı İngiltere’de olduğu gibi 3 girişlidir. Adaya gitmek isteyenler uygun fiyatlara uçaklı Kıbrıs paketlerinden biriyle gidebilmektedirler.
Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir