Kıbrıs Damak Tadı - Şeftali Kebabı

Kıbrıs Damak Tadı

Kıbrıs’ın dünyaca ünlü bir tatil merkezi olmasında plajları, gece hayatı, doğal ve tarihi güzellikleri kadar eşsiz lezzetlerle dolu mutfağının da rolü büyüktür. Kıbrıs ya da tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir Akdeniz adası, Akdeniz’in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs binlerce yıldır yerleşim birimi ve adanın her köşesi gibi mutfağında da bu tarihin izlerini görebilmek mümkün. Adanın tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı birçok farklı egemenlik ada mutfağına izler bırakmış. Kuzey Kıbrıs’a gittiğinizde tadabileceğiniz yerel lezzetlere göz atalım.

Ceviz reçeli

Kıbrıs için reçel cenneti demek pek de abartı sayılmaz zira ada reçelleri ile haklı bir üne sahip. Kıbrıs reçellerinin en ünlüsü ise tabi ki ceviz reçeli. Bu kendine has lezzeti ile bayılacağınız reçeli tatmakla kalmayıp birkaç kavanoz alıp evinize de götürmenizi öneriyoruz.

Molehiya

Adada yetişen bir ot olan molehiyadan yapılan molehiya yemeği Kıbrıs’ın en sevilen lezzetlerinden biri. Sade yapıldığı gibi etli de yapılabiliyor.

Hırsız kebabı

Küp kebabı olarak da bilinen hırsız kebabı koyun etinden yapılıyor. Et sevenlerin bayılacağı hırsız kebabı Kıbrıs’ın efsanevi lezzetlerinden biri.

Gullurikya

Bir tatlı olan gullurikya harnup pekmezinde pişen hamurdan yapılıyor. Tatlı seviyorsanız bu Kıbrıs tatlısı kesinlikle çok hoşunuza gidecek.

Kıbrıs Damak Tadı

Samarella

Kıbrıs mezeleri arasında en lezizlerinden biri olan samarella keçi etinden yapılıyor. Keçi etinin yazın çam yapraklarının arasında kurutulması ile yapılan samarella gerçekten harika bir lezzet.

Ayrelli

Kıbrıs’ta kuşkonmaza ayrelli deniliyor ve bu yemek kısaca yumurtalı kuşkonmaz olarak tanımlanabilir. Kavrulan kuşkonmaz ile yumurtanın uyumuna hayran kalmamak imkânsız.

Şeftali kebabı

Kuzey Kıbrıs mutfağının en özel tatlarından biri keçi ya da koyun eti ile yapılan şeftali kebabı, Kıbrıs gezilerini bu kebabı tatmadan bitirmek büyük bir hata olur.

Kıbrıs Damak Tadı

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir