Kıbrıs'a Özgü Lezzetler - Humus

Kıbrıs Adasına Özgü Lezzetler

Kıbrıs demek deniz, güneş, kum, eğlence kadar kendine has lezzetlerden oluşan muhteşem bir mutfak demek. Evet, Kıbrıs’ın birçok insan için çekici bir tatil destinasyonu olmasının en önemli sebeplerinden biri de Kıbrıs adasına özgü yiyecekleri ve içecekleri. Adanın mutfağında insanın bir kere tattığında bir daha unutamayacağı denli yiyecek ve içecekler arzı endam ediyor.  Kıbrıs tatil planı yapıyorsanız bu güzel Akdeniz adasına gittiğinizde mutlaka tatmanız gereken yiyecek ve içecekleri sizler için derledik.

Kıbrıs'a Özgü Lezzetler

Şeftali kebabı

Şeftalinin de kebabı mı olurmuş demeyin zira bu kebabın adı şeftali olsa da şeftaliden yapılmıyor. Keçi ya da koyun kıymasından yapılan bu kebap et severler için şölen tadında bir yiyecek, bizden söylemesi.

Kıbrıs'a Özgü Lezzetler

Mücendra pilavı

Yeşil mercimek ile pirinçten yapılan mücendra pilavı Kıbrıs adasına özgü en önemli lezzetlerinden biri. Pirinç ve mercimekten yapılıyor oluşu sıradan bir tat gibi algılanmasına neden olabilir ancak tattığınızda bu Kıbrıs pilavının hiç de sıradan olmadığını hemen fark edeceksiniz.

Kıbrıs brandysi

Brandy Kıbrıs’ta en güzel hali ile karşınıza çıkacak. Adada yetişen üzüm ve meyvelerden yapılan brandy içki içmeyi sevenleri kendine hayran bırakacak.

Kıbrıs'a Özgü Lezzetler

Molehiya yemeği

Kıbrıs adasına özgü bir ot olan molehiya ile yapılan bu yemek özellikle ot yemeklerini sevenler için harika bir alternatif.  Molehiya yemeği sade yapılabildiği gibi isteğe göre kuzu eti de konulabiliyor.

Sumada

İşte Kıbrıs’a özgü muhteşem bir içecek, sumada. Su, şeker ve badem ile yapılan sumada içeceği Kıbrıs’ta geleneksel olarak düğün, nişan gibi özel günlerde ikram edilir. Sumada içeceğini tatmadan Kıbrıs tatilini sonlandırmak kesinlikle büyük bir hata olur.

Bunların yanı sıra Kıbrıs’ta rakı-balık da denemenizi tavsiye ediyoruz. Yerel balıklar ile rakının uyumu damağınızda eşsiz bir tat bırakacak.

Kıbrıs'a Özgü Lezzetler

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir