Hayalet şehir Kapalı Maraş

Hayalet şehir Kapalı Maraş.. Kıbrıs’ın sahipsiz kenti. Yunancada Varoşa anlamına gelir Kapalı Maraş. 1974 yılında yapılan Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında tam anlamıyla kaderine terk edildi. Bu tarihten önce dünyanın en önemli turizm yerlerinden biri olan ve Kıbrıs halkının da geçimine büyük katkı sağlayan bölge, harekat sonrasında ilk olarak Annan Planı ile Rumlar’a bırakıldı. Ancak daha sonra Türkler’in bu bölgeyi terk etmemesi ve Kıbrıslı Rumlar’ın da burayı istememesi nedeniyle böyle tarafsız ve yeşil tampon bölge olarak yerleşime kapatıldı. Kıbrıs otelleri eskiden burada çok fazla bulunmaktaydı. Bir turizm cenneti sayılan bölgede zamanın en ünlü yıldızları konaklamaktaydı.

Kapalı Maraş’ın Eski Hali

Kıbrıs turları içerisinde ilk sırada yer alan Kapalı Maraş artık sadece Türk Silahlı Kuvvetleri personeli ve Birleşmiş Milletler askerleri tarafından ziyaret edilebiliyor. Bunun yanı sıra burada yer alan kız öğrenci yurdu de TSK personeli kullanımına açılmıştır. 1974 tarihinden bu yana kapalı olan bölge, eskiden Kıbrıs turiziminin yüzde 57’lik kısmını tek başına karşılıyordu. Sonrasında yapılan anlaşma gereğince tampon bölge olarak ilan edilmiş ve bir anlamda hayalet şehir olmuştur. Burada yer alan Maraş İkon Kilisesi de bölgenin en önemli turizm yerlerinden biriydi. Kıbrıs’a gelen herkes mutlaka bu bölgeye uğrar ve tekne tatillerine katılırdı. Şu anda iskan olmayan bölgeye giriş yapabilmek için özel görevli olmanız gerekiyor. Altı apartman dairesinin yer aldığı bölgede tatil yapmak şu anda mümkün değil.

Yeşil hat olarak da bilinen Kapalı Maraş, bir zamanlar uçaklı Kıbrıs paketleri bünyesinde yer almaktaydı. Kıbrıs’a gelecek olan kişilerin ilk tercih edeceği yer olan bu bölge adanın doğu bölgesinde yer alıyor. Turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan bu bölümün, Kıbrıs halkına büyük kazanç sağlamasına rağmen kapalı kalmasından dolayı şu anda işlevsiz durumda. Ada halkının burada yeniden canlanması için herhangi bir isteğinin olmaması da dikkat çekiyor. Annan referandumu sonrasında Rumlar’ın da bu bölgeyi istememesi söz konusu olunca bölge kaderine terk edilmiş şekilde bekliyor. Yeniden yerleşime açılıp açılmayacağı da şu anda için belirli değil.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir