Gazimağusa'nın tarihi yönü - Lala Mustafa Paşa Cami

Gazimağusa’nın tarihi yönü

Gazimağusa’nın tarihi yönü

Mağusa Kıbrıs adasında yer alan şehirlerden biridir. Plajı ve barış harekatındaki yerinin haricinde Gazimağusa’nın tarihi yönü de oldukça popülerdir.  Kıbrıs’ın tek derin su limanı bu kentte yer alır. Bu nedenle kent turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Şehir etrafında tur atmak ve birbirinden farklı yapıdaki tarihi sokaklarda dolaşmak için küçük seyahatlerinizde Mağusa kentini tercih edebilirsiniz. Bu şehre ulaşım gerçekleştirebilmek adına en kolay yolun araç kiralama olduğunu bilmenizde fayda var.  Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta; trafiğin Kıbrıs’ta sol şeritten akmasıdır.

Gazimağusa'nın tarihi yönü

1-Magusa Kendi Nerede Yer Alır?

Mağusa kenti Kuzey Kıbrıs’ın güneydoğusunda yer almaktadır. Şehre ulaşım için ise otobüs yolcuğunda bulunmanız gerekir. Kıbrıs’ın önemli liman kentlerinden biri olan şehirde tarihi yerlere gezintiler gerçekleştirebilirsiniz. Akdeniz bölgesinde yer alan şehir iklim özellikleri bakımından bu bölgeye benzemektedir. Uçaklı Kıbrıs paketleri hakkında bilgi sahibi olarak ucuz yollardan seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gazimağusa'nın tarihi yönü

2-Magusa İklim Özellikleri

Mağusa bölgesi denize yakın yerler nemli olduğu için kesimlere göre daha sıcak bölgelerdir. En sıcak aylar şehirde Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşmektedir. En soğuk aylar ise ocak ayında gerçekleşir. Biraz nefes almak için küçük seyahatlerinizde bu şehri tercih edecekseniz mart ayından sonra gitmeniz daha iyi olacaktır. Çünkü bu aylarda şehir ısınmaya başlar. Ocak ayında Mağusa kentinde bulunmak zorunda olan kişiler ise dışarı çıkmadan önce mutlak yanlarına şemsiye ve yağmurluk almalıdır. Çünkü yağışların en çok görüldüğü ay ocak ayıdır. Sıcak ve kurak iklim özelliklerine sahip olan şehir eşsiz manzarası ve sahip olduğu kumsalı ile insanlar tarafından tercih edilen yerler arasında yer alır.

Gazimağusa'nın tarihi yönü

3-Magusa’da Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın önemli liman kenti olan Mağusa’da Lala Mustafa Paşa Cami mutlaka gezip göreceğiniz yerler arasında yer alır. Luzinyalılar döneminde inşa edilen yapı Akdeniz ülkesinin en güzel gotik yapıları arasında yer alır. Kıbrıs kralının Mağusa’da Nicholas Katedralinde Kudüs kralı olarak taç giydiği bilinmektedir. Bu nedenle yapı tarihe kaynaklık etmektedir.

Gazimağusa'nın tarihi yönü

Bunun dışında şehirde Othello Kalesi de gezip görülecek yerler arasında yer alır.  Mağusa kentinin ana girişlerinden biri olarak kullanılır. Kıbrıs otellerinde kaldıktan sonra sabah gezintilerinizde diğer yapıları da ziyaret etmelisiniz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir