En Leziz Kıbrıs Mezeleri - Kıbrıs Mezelerinden Humus

En Leziz Kıbrıs Mezeleri

Kıbrıs’ın bugün dünyanın en gözde tatil merkezlerinden biri olarak kabul edilmesinde efsanevi plajları, gece hayatı, casinoları, gezilip görülecek yerleri kadar mutfağının da büyük rolü olduğu yadsınamaz bir gerçek. Öyle ki Kıbrıs mutfağında yer alan muhteşem lezzetler bu güzel Akdeniz adasını gastronomi turizminin de önemli noktalarından biri haline getiriyor. Bir Akdeniz adası olması sebebiyle Kıbrıs mutfağında Akdeniz mutfağından izler bulunuyor. Adanın en önemli lezzetlerinden biri de mezeler. Meyhane kültürü oldukça köklü olan Kıbrıs’ta mezeler mutfağın önemli bir kısmını oluşturuyor. İşte Kıbrıs’a gittiğinizde tatmadan dönmemeniz gereken Kıbrıs mezeleri.

Kuru börülce salatası

Börülce Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerinden biri ve kuru börülce salatası Kıbrıs’ta çok popüler. Kuru börülce, pazı ve kabaktan hazırlanan kuru börülce salatası zeytinyağı, limon ve tuz ile tatlandırılıyor.

Golyandro ve taze soğan salatası

Golyandro yani kişniş ve taze soğan ile yapılan bu salata da Kıbrıs’ın efsane mezelerinden biri. Taze kişniş, taze soğan, domates ile hazırlanan bu salata da yine zeytinyağı ve limon ile tatlandırılıyor.

En Leziz Kıbrıs Mezeleri

Kuru bakla

Bakla hemen herkesin sevdiği bir lezzet, Kıbrıs mezeleri içinde olan kuru bakla salatası da kuru bakla, sarımsak, zeytinyağı ve sirke ile hazırlanıyor. Özellikle içki sofralarının olmazsa olmazlarından biri olan kuru baklayı mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Taze börülce

Ülkemizde hem Akdeniz hem de Ege mutfağında sıkça kullanılan taze börülce Kıbrıs mutfağında da yer alıyor. Taze börülce, balkabağı, limon ve zeytinyağı ile hazırlanan bu meze de kendine has tadı ile denenmeyi hak ediyor.

Kereviz turşusu

Kerevizin de turşusu olur mu demeyin zira kereviz turşusu Kıbrıs’ın ünlü tatlarından biri. Kıbrıs’a gittiğinizde kereviz turşusunu tatmakla kalmayıp evinize dönerken yanınızda da götürmenizi tavsiye ediyoruz.

En Leziz Kıbrıs Mezeleri

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir