Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet - Sahil

Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet

Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet

Kuzey Kıbrıs’a gitmişken, doruğuna çıkmadan olur mu? Zirveler hep yükseltisine değil, bazen de uzantısınadır. Tıpkı Zafer Burnu, Dipkarpaz gibi…

Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet

Kuzey Kıbrıs’ın o haritalarda görüntülenen ve tarihler boyunca farklı şekillere benzetilen, estetik uzantı. Kıbrıs’ın en ucu ve Türkiye’ye en yakın noktasıdır. Bir nevi iskele görünümünde Dipkarpaz bölgesi, doğası, kıvrımları ve en taze oksijenin bulunduğu alanlardandır. Bir Karadeniz yahut Amazon Ormanı olmayabilir fakat Dipkarpaz’ı özel kılan, solunan havanın tüm iklimlerden farklı ve insan doğasına en uygun oksijen olduğu söyleniyor. Akdeniz’in muhteşem kokusuyla bariyersiz ve direk nefes alabilen bölge konumundadır.

 

Kıbrıs’ın Bakir Doğası

Uçaklı Kıbrıs turları ile yapacağınız Karpaz gezisi ile mutlaka göreceğiniz Dipkarpaz Milli Parkı sadece bir park değil. Tarihi eserler, arkeolojik kalıntılar, Akdeniz canlıları ve yerleşim alanlarının bulunduğu eşsiz bir alandır. Keşfedilmeyi bekleyen ve bozulmamış doğasıyla saklı cennete ön sıradan davetiye sunuyor. Denizi, plajı ve deniz altı berraklığı, su canlı ve bitkileriyle en nezih tatilcilerin mekanıdır.

Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet

Karpaz Eşekleriyle Tanışın!

Dünya’nın en güzel gözleri eşeklerdedir sözüne tam manasıyla uyulan özel bölgede, eşeklere ait özel alan bulunuyor. Yabani eşekler, hem doğayla hem insanlarla uyumlu yaşamaya alışmış ve insan canlısı olarak gelen turistlerin sempatisini kazanıyorlar. Milli parkın korumalı alanında eşekler özgür ve serbestçe dolaşıyor. Tapınılmıyor(!) Yalnızca seviliyor. Kıbrıs turları programınızda yer vermeniz gereken çok özel bölgelerden biridir.

Dipkarpaz Doğasıyla Büyüleyen Cennet

Adanın Ucunda Kutsal Bir Yapı “Apostolos Andreas Manastırı”

Zafer Burnu’na estetik dokunuş, Orta Çağ döneminde verilmiş. Andreas Manastırı, en uç noktada, hem Akdeniz’e hem yarımadaya görsel sunum yapıyor. Ortodoks Kilisesi olan gotik mimarinin en bezeli örneği, Dipkarpaz Milli Parkı’nın sembollerinden biridir. Kilise dışında 19 farklı tarihi eser, tarihi kalıntı, sanat eserleri, sütunlar, antik kent kalıntıları ve heykeller medeniyetlerin izlerini sunuyor. Güçlü imparatorlukların, soluk alma diyarı olarak bilinen Yarımada ve Dipkarpaz, soyluların, kralların ve azizlerin sıkça ziyaret ettiği konfor kentlerinden biriymiş. Kıbrıs otelleri bulunan bölgede, konaklamaya, tropikal havayı kültürle yaşamaya ve doyasıya denizin tadını çıkarmaya değer.

Günümüzdeki Kuzey Kıbrıs’ın hala bu medeniyetlerin DNA’sını yansıttığı söylenebilir. İngiliz geleneklerini, Akdeniz örflerini ve rengarenk medeniyetlerle harmanlanmış Türk kültürünü yansıtan eşsiz bir bölgedir. Kıbrıs tatilinizin bir bölümünü bu bakir bölge Dipkarpaz’da geçirin. Kıbrıs’ın renkli dünyasında kaybolun.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir