Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler - kıbrıs tarihi

Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler

Akdenizin gözlerden uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler

Persler, Lusiyanlar, Babiller, Mısırlılar ve Osmanlılar gibi büyük devletlerin geçtiği Kıbrıs ve gezilecek yerler tek bir yazıyla açıklanamaz fakat size önemli birkaç yerden bahsedebiliriz… Kıbrıs yıllarca bu uygarlıklar ve daha fazlasının yönetimi altına girmiştir. Birçok devlet ve uygarlık tarafından yönetilmesinin bir getirisi olarak her uygarlıktan bir izi barındırır içerisinde. Yollarda yürürken, adayı dolaşırken mutlaka her uygarlığı anımsatacak birçok tarihi eser ile karşılaşırsınız.

Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler - kıbrıs kourion tiyatrosu

Bu tarihi eserler çok fazla ilgi çekmektedir.  Batıda Soli ve Vuni’den Lefkoşa’daki Arap Ahmet camisine, Magosa’daki Salamis’ten Doğu’daki Apostolos Andreas Manastırı’na, 9000 yıllık uygarlığın izleri ile adanın her yerinde karşılaşmak mümkün. Böylesine tarihi eserler ve izlerle çevrili olan bu adaya gelen turist sayısının da bu denli çok olmasına şaşmamak gerekir.

Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler - kıbrıs tarihi

Selimiye Cami

Adanın en dikkat çekici ve mutlaka gidilmesi gereken yerlerinden birisi de hiç şüphesiz Selimiye Cami’dir. Bu Selimiye Cami 1209 ve 1326 yılları arasında yani ada Lusiyanlar’ın egemenliği altındayken inşa edilmiştir. İlk olarak St. Sophia Katedrali olarak kullanılan bu yapı bir zaman sonra Osmanlıların adayı ele geçirmesi ile birlikte Selimiye Cami’ne dönüştürülmüştür. Kıbrıs’ın en gösterişli ibadethanesi olarak bilinmektedir. Bu camii ilk önce Lüzinyan döneminde katedral olarak inşa edildiğinden dolayı Gotik bir inşa modeline sahiptir. Katedral anıtsal bir kapı ile başlar ve bu kapının üzerindeki taş oyma pencereler Gotik Sanatının eşsiz bir örneğini oluşturmuştur. Kıbrıs’a giderseniz daha önce St. Sophia Katedrali olarak bilinen günümüze kadar birçok tarihi medeniyete ve olaya tanıklık etmiş Selimiye Cami’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler - kıbrıs selimiye cami

Konaklama

Adadaki doğal güzelliklerden ve adanın tarihi ve mimari yapısından birçok kez bahsettik. Bir taraftan da turistler için büyük önem arz eden konu adada konaklamadır. Adada konaklamak için Kıbrıs otelleri mevcuttur. Bu oteller isterseniz şehir içi isterseniz dağ manzaralı isterseniz de deniz manzaralı olabilir. Kıbrıs’ta herkesin isteğine uygun otel modeli bulunmaktadır. Dilerseniz 5 yıldızlı dilerseniz 1 yıldızlı bir otelde kalabilmeniz mümkün. Kıbrıs otelleri genel anlamda cep dostu ve tatil yapacak kişileri bu anlamda çok fazla yormayacak türden otellerdir. Üstelik erken rezervasyon yaparak bazı fırsatlardan da yararlanabilirsiniz.

Akdenizin uzak cenneti Kıbrıs ve gezilecek yerler - kıbrıs otelleri

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir