Tatil Hayalleri Olanlara Öneri - Kıbrıs Gezilecek Yerler

Akdeniz’in Cennet Adası Kuzey Kıbrıs ile Tatil

Kuzey Kıbrıs, masmavi denizi, altın kumsalları, eşsiz tarihi yapıları, casinoları, renkli gece hayatı, lüks ve konforlu otelleri ile başınızı döndürecek. Türkiye’den ve dünyadan pek çok misafir ağırlayan Kıbrıs, sizlere unutmayacağınız bir tatil deneyimi sunacak. Hem eğlenceyi hem de huzuru bir arada bulabileceğiniz Kıbrıs’ta, tatil planlayanlar ve Kıbrıs otelleri, Kıbrıs turları düşünenlere özel içeriğimizle karşınızdayız.

Kıbrıs Para Birimi

Ülkeye gitmek isteyen ve orayı gezmek isteyen tatil severler için araç kiralama çok makul fiyatlarda ve mantıklı bir seçim olacaktır. Bununla birlikte bu hususta atlanmaması gereken önemli bir nokta var; o da ülkenin trafik akışı. Evet Kıbrıs’ta trafik bizim alışkın olduğumuz gibi değil.

Türkiye’dekinin aksine ülkede trafik İngiltere gibi soldan akarken, araç direksiyonları da sağ tarafta bulunuyor. Bu da her ne kadar ben usta şoförüm deseniz bile oldukça dikkat etmeniz gereken bir durum. Bu nedenle Kıbrıs’ta araç kullanırken tedbiri elden bırakmamak gerek .

Kuzey Kıbrıs İçin Pasaporta İhtiyaç Yok

Kuzey Kıbrıs, Türkiye vatandaşlarının T.C. kimlikleriyle kolaylıkla giriş yapabildiği yani vizeye ve pasaporta ihtiyacınız olmadığı bir ülke. Ancak uzun uzun kalmayı planlıyorsanız söyleyelim maksimum 3 ay süreyle ülkede kalabiliyorsunuz. Ülkenin güney kısmına ise ne yazık ki Türk vatandaşları vize alma şartıyla yalnızca Yunanistan üzerinden giriş yapabiliyor. Kuzey Kıbrıs otelleri ve turları için şimdiden yerinizi ayırabilirsiniz.

Kıbrıs’a Gidecekler İçin Hızlı Bir Rehber

Birçok ülkenin paralarının geçtiği Kıbrıs’ın temel para birimi Türk Lirası’dır. Vergilerin ülkemize göre çok daha düşük olduğu ülkede özellikle sigara ve alkol ülkemize nazaran neredeyse yüzde elli daha ucuzdur. Bu ikiliyi kullanıyorsanız eve dönerken sizin için oldukça ekonomik bir alışveriş yapabilirsiniz. Bu arada ülkenin en sevilen yerli lezzeti hellim peyniri almadan buradan ayrılmayın.

Kıbrıs’a gittiğinizde ülkemizdekinden farklı olarak tıpkı trafikte olduğu gibi prizlerde de İngiltere standartlarını göreceksiniz. Kıbrıs’ta prizler üç girişli oluyor bu yüzden gitmeden önce elektronik marketlerden dönüştürücü alıp giderseniz herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Kıbrıs otelleri ve Kıbrıs turları için bir çok ekonomik seçeneği bulabilirsiniz internet üzerinde ama unutmayın güvenilir seyahat acenteleri dışında fiyatları çok ucuz diye satın aldığınız tatillerde pişmanlık yaşamanız çok olası. Bu yüzden seçim yaparken dikkatli olun. Sevgiyle kalın.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir