Sırlarla Dolu Kıbrıs Mavi Köşk

Bu yazımızda Sırlarla Dolu Kıbrıs Mavi Köşk hakkında bilgilendireceğiz.  Kıbrıs’a gitmeniz için başlı başına bir sebep olan ünlü “Mavi Köşkü” duymayanınız kaldı mı? 1957 yılında İtalyan asıllı Rum silah kaçakçısı Byron Pavlides’in gizli mabedi olan bu köşk Pavlides’in ölümü sonrasında aydınlanan ve hala aydınlanamayan yönleriyle bugün binlerce insanın akınına uğruyor. Kıbrıs otelleri, Kıbrıs turları ve uçaklı Kıbrıs paketleri için şimdiden harekete geçin derim. Köşkün hikayesine gelince;

Mavi Köşk Kıbrıs

Byron Pavlides devrinin en ünlü silah kaçakçılarından biriydi

Serveti ve ölüm korkusu öyle fazlaydı ki bu köşk lüksüyle birlikte Pavlides’in olası tehlikelere karşı aldığı akıl almaz önlemleri de gözler önüne seriyordu. Köşk Girne Çamlıbel’de şu anda askeri bölge olan arazide bulunuyor. Pavlides köşkü öyle bir yere konumlatmış ki bugün hala birçok insan köşkün yerini bulamıyor. Pavlides Mavi Köşk’ü gizli iş toplantıları ve aşk davaları için kullanıyormuş. Pavlides bu köşkü mimar bir arkadaşına yaptırmış, yaptırdıktan sonra ise mimarın ve köşkün yapımında çalışan işçilerin de olduğu bir parti düzenlemiş. Köşkün planını bildikleri için ve kendini riske etmemek adına Pavlides arkadaşı da dahil gözünü kırpmadan herkesi o gece öldürmüş.

Kısa bir özetle Kıbrıs Tarihi

Birçok düşmanı olan ve yaşamı boyunca diken üstünde yaşayan Pavlides’in köşkün odalarından gizli çıkışları olan tüneller yaptırmış, bu tüneller onun tehlike anında kaçmasını kolaylaştıracak tünellermiş. Gerçekten de Pavlides bu tünellerin faydasını 1974 Kıbrıs Harekatı’nda görmüş. Harekat zamanı ne yapıp ne edip bu tünellerden birini kullanarak ülkesi İtalya’ya kaçmayı başarmış. Tünellerden geçtikten sonra kurduğu düzenekle onları patlattığı için bugün hala kimse Pavlides’in nasıl kaçabildiğini tasvir edemiyor.

Ünlü silah kaçakçısının köşkü oldukça lüks ve zevkli eşyalarla dolu. Köşkte her ayrıntı düşünülmüş. O dönemde neredeyse kimsenin evinde olmayan merkezi ısıtma sistemi bile var. Ayrıca Kıbrıs’a giren ilk televizyonun da Pavlides’in evindeki televizyon olduğu biliniyor. Pavlides 1986 yılında italya’da bir mafya toplantısında öldürülüyor, geriye de yalnızca tek bir fotoğrafı ve Kıbrıs’ta bulunan bu gizemli Mavi Köşk kalıyor.

Mavi Köşk’te sayamayacağım kadar detay var. Siz iyisi mi Kıbrıs otelleri için acele edin. Erken rezervasyon fırsatlarında faydalanın. Özellikle uçaklı Kıbrıs paketleri ile hem tatilinizi daha uyguna getirin hem de gitmişken Pavlides’in gizemli Mavi Köşkü’ne mutlaka uğrayın.

Share