Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Tatlı ve Atıştırmalık

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir?

Lefkoşa’da ne yenir? Nerede yenir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve adanın ortasında kurulu Lefkoşa denize kıyısı olmamasına karşın kültürel zenginliği, ev sahipliği yaptığı doğal ve tarihi güzellikler ile adanın önemli turizm merkezlerinden biri olmayı da başarıyor.  Lefkoşa’yı Kıbrıs tatil merkezleri arasında konumlandıran önemli bir unsur da tabi ki mutfağı.  Akdeniz mutfağından esintilerle kusursuzluğa ulaşan Kıbrıs mutfağının en leziz örnekleri adanın kültür başkenti Lefkoşa’da arzı endam ediyor. İşte Lefkoşa’da ne yenir sorusunun yanıtları.

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Balık

Balık

Kıbrıs’ gidince tadılması gereken ilk şey tabi ki balıklar. Akdeniz’in en lezzetli balıkları Lefkoşa restoranlarında sizi bekliyor. Lefkoşa restoranlarının balık pişirme konusundaki uzmanlıkları da bu güzel Akdeniz şehrine yapılan gezilerde balık yemek için bir başka geçerli sebep.

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Piruhi

Piruhi ya da Kıbrıs mantısı

Kıbrıs ve yeme içme denilince aklınıza ilk ne geliyor, hellim değil mi? İşte piruhi ya da ülkemizdeki ismi ile Kıbrıs mantısı Kıbrıs’ın o efsanevi peyniri hellim ile yapılıyor. Görüntüsü mantıya benzese de piruhi mantıdan oldukça farklı bir lezzet, yani mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Ceviz Reçeli

Ceviz reçeli

Cevizin de reçeli olur muymuş demeyin zira ceviz reçeli hem Kıbrıs hem de Lefkoşa mutfağının önemli parçalarından biri. Her türlü reçel konusunda gerçekten çok iddialı olan Kıbrıslılar ceviz reçeli konusundaysa kelimenin tam manası ile efsaneler.

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Dondurma

Dondurma

İşte bir tatlı daha, dondurma.  Kıbrıs gibi sıcak bir adanın dondurma konusunda çok zengin olmasına şaşırmamak gerekiyor, Lefkoşa’da birçok ünlü dondurmacı var ve bu dondurmacılarda hem damağınıza bayram ettirecek hem de serinlemenizi sağlayacak dondurmalar sizi bekliyor.

Lefkoşa’da ne yenir nerede yenir? - Şeftali Kebabı

Şeftali kebabı

Kebap sevenlerdenseniz Kıbrıs’a özgü bir tat olan şeftali kebabına bayılacaksınız demektir. Etten yapılan şeftali kebabı Kıbrıs tatillerinin en heyecan verici lezzetlerinden biri olarak tanımlanabilir.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir