Lefkoşa tarihi yerler hakkında - bedesten

Lefkoşa tarihi yerler hakkında

Lefkoşa tarihi yerler hakkında

Kıbrıs veya tam ismi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa adanın orta kısmına kurulu bir kent.  Şehir adanın ortasında yer aldığı için denize kıyısı yok ama bu Lefkoşa’nın Kıbrıs tatil planlarında kendisine yer bulmasını engellemiyor zira kent zengin tarihi ile kültür turizminin önemli destinasyonlarından biri olmayı başarıyor. İşte Lefkoşa tarihi yerler.

Lefkoşa tarihi yerler hakkında - Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi

Gotik tarzda bir kilise olan Ermeni Kilisesi 13. Yüzyılda inşa edilmiş. Kilise kutsal bakire Meryem’e adanmış ve Lefkoşa’nın en çok ziyaret edilen tarihi mekânlardan biri.

Lefkoşa tarihi yerler hakkında - bedesten

Bedesten

Diğer ismi St. Nicholas Kilisesi olan yapı 14. Yüzyılda gotik tarzda inşa edilmiş.  Osmanlı döneminde kiliseye bazı değişiklikler yapılmış ve ambar olarak kullanılmış. Bugün bir kültür sanat merkezi olarak hizmet veren Bedesten de Lefkoşa gezilerinin önemli durakları arasında.

Büyük Hamam

Kıbrıs’ın halen faaliyetteki tek gerçek Türk hamamı Büyük Hamam ve kesin inşa tarihi bilinmiyor ancak 1571-1590 arasında inşa edildiği düşünülüyor. Osmanlı döneminde yapılmış olan hamamda tarihi bir atmosferde hamam keyfi yapmak Lefkoşa gezilerine ayrı bir keyif katıyor.

Lefkoşa tarihi yerler hakkında - Selimiye Cami

Selimiye Camii

Kıbrıs’ta bulunan en etkiyici gotik mimari eserlerinden biri Selimiye Camii. Yapımına 1208’de başlanan ve ilk ismi St. Sophia Katedrali olan Selimiye Camii Lefkoşa’da yer alan en görkemli tarihi binalardan biri.

Lefkoşa tarihi yerler hakkında - Sultan ikinci Mahmut Kütüphanesi

Sultan 2. Mahmut Kütüphanesi

Sultan 2. Mahmut’un 1829’da inşa ettirdiği kütüphane Osmanlı mimarisinin adadaki en güzel örneklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Günümüzde de kütüphane olarak hizmet veren tarihi yapıda el yazması Kuran-Kerimler gibi tarihi ve çok değerli kitapların bulunduğunu da ekleyelim.

Kıbrıs seyahatiniz sırasında eğer Lefkoşa’ya da uğrarsanız kentte bunlardan çok daha fazla tarihi mekânın sizi beklediğini de belirtelim.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir