Kısa Kısa Girne Rehberi - Girne Yat Limanı

Kısa Kısa Girne Rehberi

Kıbrıs denilince akla gelen ilk kent bir liman kenti olan Girne. Akdeniz kıyısına kurulu bir liman kenti olmanın tüm avantajını taşıyan Girne bu sebeple dünyanın sayılı tatil merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kıbrıs ve tabi ki Girne binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğundan hem tatil hem de kültürel geziler konusunda oldukça popüler hale gelmiştir. Eğer siz de tatilde Girne’ye gitmeyi planlıyorsanız bu kentte gezip görebileceğiniz yerleri Girne rehberi başlığında sizler için derledik. İşte Girne’de nereye gidilir sorusunun yanıtları.

Girne Rehberi

Ağa Cafer Paşa Camii

1589 senesinde Kıbrıs valisi Ağa Cafer Paşa tarafından inşa ettirilen Ağa Cafer Paşa Camii Girne gezilerinin önemli duraklarından biri. Kendine has görüntüsü ve tarihi dokusuyla bu camiyi görmeden kentten ayrılmayın diyoruz.

Girne Kalesi

Girne Kalesi yalnızca kentin değil tüm Kıbrıs’ın en önemli yapılarından biri zira bu kale Orta Çağ’dan bugüne dek korunmuş halde gelebilen sayılı kalelerden biri. Kalenin kendi kadar içinde sergilenen tarihi eserlerin de ilgi çekici olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Buffavento Kalesi

Başparmak Dağları’nda oldukça yüksek bir noktaya kurulu olan kale Arap akıncılarına karşı yapılmış. Kaleye çok yüksek merdivenleri tırmanarak ulaşılıyor. Kaleye çıktığınızda manzaraya da bayılacaksınız.

Kısa Kısa Girne Rehberi

Lambusa Antik Kenti

Kıbrıs’ın binlerce yıldır yerleşim merkezi olduğunu söylemiştik ve ülke bu sebeple birçok tarihi kente de ev sahipliği yapıyor ve Girne’deki Lambusa Antik Keti de bunlardan biri. Kent milattan önce 1200 yılında Akalar tarafından yapılmış. Bugün bir açık hava müzesi olan kent Girne gezilecek yerler listelerinin ilk sırasına yazılmayı hak ediyor.

Bellapais Manastırı

Şehrin hâkim konuma kurulu bu manastır da kendisi kadar manzarası ile de etkiliyor.  Latin manastırı olan Bellapais Girne gezilerinin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri.

Kısa Kısa Girne Rehberi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir