Kıbrıs'ta Tatmanız Gereken 5 Yemek - sahilde rakı masası

Kıbrıs’ta Tatmanız Gereken 5 Yemek

İşte Kıbrıs’ta Tatmanız Gereken 5 Yemek. Kıbrıs tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve kumsallarıyla olduğu kadar kendi lezzetleriyle de meşhur bir ülkedir. İster tatil, ister iş için Kıbrıs’ta bulunun, yolunuz bir gün buraya düşerse bu lezzetli yemekleri mutlaka tatmalısınız. Kıbrıs’a yolunuz düştüğünde konaklama olarak uygun fiyatlı Kıbrıs otellerini tercih edebilirsiniz.

İşte Kıbrıs’ta tatmanız gereken 5 Leziz Yemek:

  1. Hellim Peyniri: Kıbrıs’ta ne yenir sorusu sorulduğunda akla ilk olarak hellim peyniri gelmektedir. Kıbrıs haricinde başka yerlerde de hellim peyniri bulabilmek mümkün ancak birçok kişiye göre en güzel hellim peynirleri halen Kıbrıs’ta yapılmaktadır.
  2. Şeftali Kebabı: Kebap, Kıbrıs’ta Gaziantep ve Adana kadar ünlü değildir ancak Kıbrıs’a özgü yemeklerde biri olan Şeftali Kebabı’nı denedikten sonra en az Adana ve Gaziantep’in kebapları kadar lezzetli bulacaksınız. Bu kebap, keçi veya koyun etinden yapılmaktadır. Asıl adı Şef Ali kebabıdır ancak zamana bu isim değişerek Şeftali Kebabı adını almıştır.
  3. Kolakas: Kıbrıs’ın geleneksel bir kış yemeği olan Kolokas, Gölevez yemeği olarak da bilinmektedir. Kıbrıs’ın değişik bölgelerinde yetiştirilen Kolokas bitkisi ile yapılmaktadır. Kolakas yemeği pişirildiği zaman patates ile kereviz arasında bir tada sahip olmaktadır. Daha çok patatesi andıran bu yemek oldukça nefis ve lezzetlidir. Kıbrıs’a gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken yemeklerden bir tanesi.
  4. Börülce: Et yemeklerinden sıkıldıysanız bunlara alternatif olabilecek sağlıklı ve lezzetli Kıbrıs yemeklerinden biri de Börülce’dir. Börülce’yi salata, yemek veya meze olarak da tüketebilmeniz mümkündür.
  5. Hellim Böreği: Hellim peynirini değişik tatlarla birleştirme Kıbrıs’ta son derece başarılı olarak yapılmaktadır. Bunlardan biri de Hellim böreğidir. Yufkanın arasında koyulan hellim peyniri pişirilir ve sonra üzere bal sürülerek yenir. Hem yufka, hem bal hem de hellim peyniri tadını bir arada alabilirsiniz.

Kıbrıs’ın Yemek Kültürü

Şüphesiz bir ülkenin kültürünü tarih, sanat gibi farklı alanlar doldurduğu gibi, yemekler de bir ülkenin kültürünü oluşturabilmektedir. Eğer bir gün kendi başınıza ya da Kıbrıs turlarından biriyle bu ülkeye geldiğinizde bu leziz yemekleri mutlaka deneyin. Ziyaret veya iş için geldiğiniz Kıbrıs’a bir sonraki ziyaretiniz sadece yemek için bile olabilir. Kıbrıs’a uçaklı Kıbrıs paketlerinden birini seçerek de gelebilmeniz ve yemekleri tadabilmeniz mümkündür

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir