Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Kıbrıs Sahilleri

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında

Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs ev sahipliği yaptığı birçok doğal ve tariki güzellik sebebiyle yalnızca popüler bir tatil değil aynı zamanda gezi destinasyonu. Kültür turizminin gözde rotalarından biri olan Kıbrıs tatil ile geziyi bir arada yaşamak isteyenleri kendine çekiyor. Adanın dört bir köşesinde görülmeye değer onlarca tarihi mekân yer alıyor ve her yıl binlerce insan bu mekânları görmek için adayı ziyaret ediyor.  İşte Kıbrıs gezilecek yerler arasında en dikkat çekici olanlar.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Kıbrıs Sahilleri

Lefkoşa-Büyükhan

Lefkoşa adanın tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan bir kenti ve kentin en önemli tarihi mekânlarından biri de Büyükhan.  Tarihi hanın içinde kendinizi zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Kıbrıs tatil ve gezilerinin vazgeçilmezi olan Büyükhan ziyareti sırasında hanın içinde bulunan hediyelik eşya dükkânlarından alışveriş de yapabilirsiniz.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Lefkoşa Büyük Han

Lefkoşa Selimiye Camii

Kıbrıs’taki birçok tarihi mekân gibi Selimiye Camii de Luzinyanlar döneminde inşa edilmiş. İlk yapıldığında bir katedral olan camii Lefkoşa’nın en fazla ziyaret edilen tarihi mekânlarından biri.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Lefkoşa Selimiye Cami

Girne Kalesi

Adından da anlaşılabileceği üzere Girne’de bulunan Girne Kalesi görkemli bir mimari eser. Kaleyi Kıbrıs tatil ve gezilerinin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri haline getiren yalnızca mimari değeri değil içinde sergilenen eserler de bunda rol oynuyor.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Girne Kalesi

Güzelyurt Aziz Mamas Kilisesi

Bir Bizans dönemi eseri olan kilise adada mağarada yaşayan keşiş Aziz Mamas’ın adını almış. Kilise tarihi değerinin yanı sıra adanın hala kullanılan nadir kiliselerinden biri de olması sebebiyle ziyaretçi akınına uğruyor.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Aziz Mamas Kilisesi

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

Kıbrıs’ta elbette birçok müze de bulunuyor ve Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi de bunlardan biri. Adanın hem doğal hem de tarihi güzelliklerinin bir arada sergilendiği müzeyi de kesinlikle gezmenizi öneriyoruz.

Kıbrıs Gezilecek Yerler ve Özellikleri Hakkında - Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir