Güzelyurt Gezilecek Yerler - Antik Tiyatro

Güzelyurt Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ın ismi gibi güzelliklerle dolu ilçesi Güzelyurt özellikle Girne seyahatleri sırasında mutlaka uğranması gereken bir yer. Deniz kenarında olmamasına karşın barındırdığı tarihi ve doğal güzellikler ile Güzelyurt Kıbrıs’ta görebileceğiniz en ilgi çekici ve keyifli destinasyonlar arasında yer almayı başarıyor. Hatta ilçede Kıbrıs gezilecek yerler listelerinin ilk sıralarına kurulan mekanlar da bulunuyor. İşte tatil keyfinize keyif katacak olan şirin Kıbrıs ilçesi Güzelyurt Gezilecek Yerler listesi.

Güzelyurt Gezilecek Yerler

Mavi Köşk

Kıbrıs’a yolu düşen hemen herkesin muhakkak ziyaret ettiği ilk yer Mavi Köşk. Girne-Güzelyurt arasındaki dağ yolunda bulunan Mavi Köşk İtalyan asıllı bir Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmış. Köşk bugün bir ibret müzesi olarak hizmet veriyor. Özellikle Türk ziyaretçiler Mavi Köşk’e uğramadan kesinlikle Kıbrıs seyahatlerini bitirmiyor.

Güzelyurt Gezilecek Yerler

Doğa ve Arkeoloji Müzesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloji müzesi olma özelliğini taşıyan Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi 1979 yılında hizmete girmiş. Bu müzede Kıbrıs’ta görülen kuşlar, yılanlar, böcekler gibi hayvan çeşitleri sergileniyor. Ayrıca doğa müzesi kısmında taş çeşitlerini de görebilmek mümkün. Arkeoloji bölümündeyse Artemis Heykeli, Tumba Tu Skuru buluntuları gibi önemli tarihi eserleri görebilmem mümkün. Yani bu müze Kıbrıs’ın hem doğasına hem de tarihine yapılan eşsiz bir yolculuk fırsatı sunuyor.

Güzelyurt Gezilecek Yerler

Mamas Kilise ve Manastırı

Kıbrıs’ın en ünlü azizlerinden biri olan Aziz Mamas’ın adını taşıyan Aziz Mamas Manastırı Kıbrıs gezilerinin vazgeçilmez ziyaret noktalarından biri. Bizanslıların inşa ettiği kilise daha sonra tekrardan yapılmış ve bugünkü halini almış. Orijinali gotik tarzda inşa edilen Mamas Manastırı Güzelyurt’un en önemli tarihi binalarından biri durumunda.

Kıbrıs’ın bu adı gibi olan şehri Güzelyurt ve çok daha fazlası sizleri bekliyor. Harika bir tatilin yanı sıra tarihin güçlü değerlerine dair her şeyi Güzelyurt’ta ve Kıbrıs’ta bulabilirsiniz. Unutulmaz bir tatil için neden daha fazla bekleyesiniz? Ayrıca Güzelyurt geziniz sırasında bunların yanı sıra Tren İstasyonu, Atatürk Anıtı gibi farklı değerleri de görebileceğinizi ekleyelim. Kısacası keşfedilmeye dair ne varsa Kıbrıs’ta sizleri bekliyor.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir