İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri - Gazimağusa

İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri

Gazimağusa Tarihi Yerleri

Gazimağusa Kıbrıs’ın en güzel ve popüler liman kentlerinden biri. Aynı zamanda tarihi ve doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Gazimağusa bu sebeple adanın kültür turizmi konusunda da önemli rol oynuyor. Şehrin farklı noktalarında onlarca tarihi mekân arzı endam ediyor. Tatil yapmayı planlıyor ve Kıbrıs denilince akla gelen ilk kentler arasında yer alan Gazimağusa da tatil planlarınızda bulunuyorsa kente gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken Gazimağusa tarihi yerleri sizler için derledik.

İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri - Gazimağusa

Othello Kalesi

Lüzinyanlar tarafından 14. yüzyılda inşa edilmiş olan Othello Kalesi kentin en önemli tarihi yapısı olarak ön plana çıkıyor. Kalenin avlusunda İspanyol ve Osmanlı topları, taş ve demir gülleler sergileniyor. Kale ayrıca çok sayıda kültür sanat etkiliğine de ev sahipliği yapıyor. Yani hem sanatla hem de tarihle buluşmak için Othello Kalesi sizleri bekliyor.

İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri - Othello Kalesi

Venedik Sarayı

Lüsinyanlarca 13. Yüzyılda inşa edilen Venedik Sarayı Kıbrıs kralları tarafından kraliyet sarayı olarak kullanılmış. Etkileyici mimarisi ve tarihi ile Gazimağusa’nın görülmesi gereken binalarından biri olduğu şüphesiz.

İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri

Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Türk edebiyatının ünlü isimlerinden Namık Kemal’in sürgün sırasında kaldığı ev şu an müze olarak kullanılıyor ve her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor.

İşte Gazimağusa Tarihi Yerleri - Namık Kemal Zindanı

St. Francis Kilisesi

Franciscan tarikatına üye keşişlerce kurulan manastırın içinde yer alan St. Francis Kilisesi de yine kentin etkileyici tarihi binalarından biri. Günümüzde harabe haline gelmiş olan kilisenin içinde yer alan yüzlerce yıllık mezar taşları hala etkileyici.

Nestoryen Kilisesi

Suriyeli bir tüccar tarafından kentte yaşayan Suriyeli Keldaniler için 1339 senesinde yaptırılmış olan Nestoryen Kilisesi oldukça iyi korunmuş durumda. Kilisenin içinde Nestoryen ayinlerinde kullandıkları Süryani dilinde yazılar ve deve resimleri var ve bu tarihi kiliseyi de mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir