Gazimağusa Mutfağı - Yemek Masası

Gazimağusa Mutfağı

Kıbrıs için bir gastronomi cenneti demek pek de abartı sayılmaz zira adanın mutfağı farklı kültürlerin füzyonundan oluşan eşsiz lezzetlerle dolu. Gazimağusa hepimizin bildiği gibi Kıbrıs denilince akla ilk gelen şehirlerden biri. Akdeniz kıyısına kurulu bir liman kenti olan Gazimağusa plajları, gece hayatı, tarihi mekânları, doğal güzellikleri kadar mutfağı ile de haklı bir üne sahip. Bu sebeple Gazimağusa hem gezip, eğlenmek hem de tatil yapmak ama bunun yanı sıra bir lezzet şöleni yaşamak isteyenler için mükemmel bir alternatif. Gazimağusa mutfağında sizi bekleyen lezzetlere hep beraber göz atalım.

Gazimağusa Mutfağı

Hellim peyniri

Kıbrıs’ın neresine gidilirse gidilsin ilk tadılacak yiyecek tabi ki Hellim peyniri ve Gazimağusa mutfağında da hellim peynirinin yeri ayrı. Hellim peyniri Gazimağusa’da genellikle yağsız tavada kızartılıyor ya da ızgarada pişirilerek servis ediliyor. Bu arada Gazimağusa’dan ayrılırken evinize de bolca hellim götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Gazimağusa Mutfağı

Kolokas yemeği

Kolokas Kıbrıs’a özgü bir sebze, her ne kadar patatese benzese de patatesten daha tatlı oluşu ile ayrılır. Kolokas adanın vazgeçilmez yiyeceklerinden kerevizin sapı ile ve bolca limon eklenerek pişirilir. Bu yemeğin daha çok kış aylarında tüketildiğini de ekleyelim.

Gazimağusa Mutfağı

Nor böreği

Börek denilince bizlerin aklına tuzlu bir yiyecek geliyor ancak Kıbrıs’a özgü bir yemek olan nor böreği bir tatlı türü. Nor peyniri ve portakal yağı ile yapılan nor böreği kendine has kokusu ve tadı ile Gazimağusa’da muhakkak tadılması gereken yiyeceklerden biri. Eminiz ki nor böreğine bayılacaksınız.

Küp kebap

Kuzu eti ve sebzeden yapılan küp kebap et yemeği sevenler için unutulmaz bir lezzet olacak. Kuyu kebabı olarak da bilinen küp kebap Gazimağusa mutfağının tadılması gereken lezzetlerinden biri.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir